Lektion i bildkonst på ämnet ”Parker, torg, boulevarder. Presentation om konst på temat "Parker, torg, boulevarder" (årskurs 3) Barnteckningar av parker, torg och boulevarder

Ämne: Parker, torg, boulevarder. Park landskap.

Syftet med lektionen: Introducera planering och skapande av parker; ge en uppfattning om parkernas känslomässiga och figurativa karaktär för olika ändamål; bekanta dig med komponenterna i parken enligt plan: stigar, träd, gräsmattor, rabatter, fontäner, monument, staket, broar, grindar, lyktor; utveckla barns fantasi, kreativa fantasi, öga; odla hårt arbete och uthållighet .

Uppgifter:

Pedagogisk: Att ge eleverna en uppfattning om elementen i parken.

Utvecklandet: Skapa en kreativ atmosfär i klassrummet som bidrar till utvecklingen av barnkulturen.

Pedagogisk: odla hårt arbete och uthållighet.

Planerade resultat för studenten:

Personlig: Respekt för det egna folkets kultur och andra folks konst. Förstå kulturens och konstens roll i samhällets och varje människas liv.

Ämne: De kommer att lära sig att jämföra och analysera parker, torg, boulevarder utifrån olika syften och strukturer; estetiskt uppfatta parken som en enda, holistisk konstnärlig ensemble. De kommer att bemästra teknikerna för att skildra en parkensemble.

Metasubject:

Föreskrifter: uppfatta lärares förslag på ett adekvat sätt; korrelera korrektheten av utförande och resultatet av åtgärder med en specifik uppgift.

Kognitiv: Avslöja egenskaperna hos en naturlig bild Sök och markera nödvändig information; identifiera funktioner i bilden av olika dekorativa element i naturen; observera och lära sig se dekorationer i naturen; hitta alternativ för att lösa konstnärliga och kreativa problem.

Kommunikativ: diskutera och analysera sin egen konstnärliga verksamhet och klasskamraters arbete utifrån kreativa uppgifter och vad gäller innehåll och uttrycksmedel.

Läxa:

Konceptuell apparat: Park landskap. Park, torg, boulevard.

Utrustning: För läraren: IKT och läromedel: Presentation.

Synomfång: studentarbete på ämnet, presentation på ämnet.

Musikalisk serie:

gouache, akvarell, papper

Planerade kreativa aktiviteter av elever.

bild av ett parklandskap.

Under lektionerna

1Organisationsmoment och introduktion till lektionen.

2Uppdatera kunskap. Upprepning.

- På förra lektionen pratade vi om naturminnen.

Vad kallas naturminnen?

Vilka naturminnen i vår stad kan du nämna? Bild 1.

Lake Tinaki. Hillock "Devil's Settlement". Barn Batu. Astrakhan naturreservat. Mount Big Bogdo är det enda riktiga berget i det kaspiska låglandet. Baskunchak är en berömd saltsjö. Bild 2-4.

3. Gemensam målsättning.

Vi fortsätter temat för kvarteret "Konst på gatorna i din stad." Bild 5.

Gå ut! Här kommer du att se en mängd olika byggnader, skyltfönster, bilar, lyktor, genombrutna staket och mycket mer. Allt detta tillsammans utgör stadens ansikte, dess bild. Bild 6.

Ämnet för lektionen är "Parker, torg, boulevarder." Bild 7.

Vilka nya saker tror du att vi kommer att lära oss idag, vad kommer vi att lära oss?

Generalisering och målformulering av läraren.

4. Kommunikation av ny kunskap.

1. Arbeta med begreppsapparaten.

- Inte bara arkitektoniska monument och hus pryder städer, utan också platser där du kan koppla av din själ. Det finns förmodligen inte en enda stad som inte har offentliga trädgårdar, parker och boulevarder. De är som gröna öar i staden. Här, som i skogen, blir gräset grönt, träd växer, fåglarna sjunger. Bara allt är tillrättalagt för människor.

Killar, vad kallar vi en park, torg, boulevard?

En park är ett öppet område med naturlig eller planterad växtlighet, gränder och dammar avsedda för rekreation, promenader och lek.

Square, engelska – en liten trädgård anlagd på torget.

En boulevard är en promenadgränd eller en remsa av grönområden längs en gata, flodstrand eller hav, livad upp av rabatter, små dammar, fontäner och skulpturer.

2. Parker, torg, boulevarder i vår stad.

- Vilka parker, torg och boulevarder kan du nämna i vår stad?

Nu ska vi se vilka parker det finns i vår stad. Efter att ha tittat måste du svara på frågan vilka komponenter som finns i parker och torg.

Slides 10-25.

Boulevard på Khalturina Street.

Brors trädgård.

Guzhvin Avenue. Monument till Peter den store.

Arcadia Park.

Lenintorget.

Marin trädgård.

Heydar Aliyev-torget. Monument till Heydar Aliyev.

Square "Victory Boulevard" på Savushkina Street.

Vilka komponenter finns i parker och torg?

Komponenter i parken: stigar, träd, gräsmattor, rabatter, fontäner, monument, genombrutna staket, broar, grindar, lyktor, lampor.

I parken kan vi se stigar beströdda med färgad sand, rabatter och gräsmattor av den mest otroliga formen, träd med en ovanlig frisyr i form av en boll eller pyramid, beundra skönheten i en fontän eller marmorskulpturer. Människan lägger så att säga under sig naturen och förändrar den. Det är därför som parker kallas "grön byggnad". Skaparna av parken måste tänka igenom allt in i minsta detalj och utforma den som en komplett ensemble. En park belägen inne i staden ger en person en trevlig möjlighet att frigöra sig från stadens överdrivna tryck och koppla av i naturens knä. Även poeter sjöng skönheten i trädgårdar och parker. Det fanns en speciell värld här där den mänskliga själen vilade.

3. Hur man avbildar en gränd i parken. Regler för perspektiv.

Idag kommer vi att skildra ett parklandskap, en gränd i en park eller ett torg. För att göra detta måste vi förstå hur en gränd eller stig i en park avbildas.

Bild 26-28.

Konstnärer känner till teckningens hemligheter.

Till exempel:

1) Skenorna konvergerar vid en punkt, även om vi vet att de är parallella med varandra.

2) Träd eller figurer av människor som står på avstånd verkar mindre för oss.

3) Vi uppfattar byggnader eller skogar i fjärran som platt.

Ett kunskapssystem som hjälper till att korrekt avbilda föremål som befinner sig i rymden på ett platt ark, så som vi ser dem i naturen, kallas PERSPEKTIV.

I början av arbetet med en ritning måste du bestämma horisontens position.

Horisontlinjen ligger alltid i betraktarens ögonhöjd.

Vad är en flyktpunkt?

Alla föremål som rör sig bort från oss konvergerar vid en punkt - försvinnningspunkten. Alla föremål blir mindre när de rör sig bort.

Idrottsminut.

– Nu, killar, stå upp och räta upp dig! Låt oss låtsas att vi är isskulpturer.

Vi står graciöst, med våra huvuden högt, precis som träsoldater. Våra kroppar är starka.

Solen har kommit fram, dess strålar blir varmare och varmare. Vi börjar smälta. Först faller huvudet..., axlar..., armar. Isen vi är gjorda av smälter sakta. Våra ben hänger och vi sätter oss på huk. Nåväl, en kall vind har stigit och blåser på oss: f-f-u... .

Vi blir smala och raka igen.

- Sitt ner!

– Nu har du vilat och kan börja jobba.

VII. Ljudet av musik.

– När är stämningen bra i parken? (När vacker musik spelas)

– I parker där människor kopplar av hörs alltid underbar musik.

– Och det blir musik i våra parker.

5 Planera, förbereda och förklara uppgifter för praktiskt arbete.

Förklaring på tavlan om att bygga en gränd, stig i parken.

6. Genomförande av kreativa aktiviteter./Elevers praktiska arbete. Självkontroll. Korrektion.

7. Lektionssammanfattning. Reflexion.

Läxa.

– För nästa lektion, titta på bilarna som finns på gatorna i staden och byn.

Ta om möjligt med tidningar och vykort om bilar.

Tack för lektionen!

Letskikh L.A. grundskollärare, MAOU Gymnasieskola nr 21, Kungur Konstlektion i 3:e klass på ämnet: "Parker, torg, boulevarder." Utbildningskomplex "Rysslands skola" Syfte med lektionen: bekantskap med parkarkitektur genom kunskap om den omgivande objektiva världen Lektionsmål: o Utbildning: att bilda sig en uppfattning om rabatter, gräsmattor, fontäner och andra platser där människor kan koppla av; o Utvecklingsmässigt: utveckla en känsla av kamratskap och ömsesidig hjälp; o Utbildning: att odla en omtänksam inställning till den omgivande naturen, sina förfäders traditioner; Planerade resultat: Ämnesrelaterat: förmågan att navigera i sitt kunskapssystem, skilja det som är nytt från det som redan är känt med hjälp av en lärare, skaffa ny kunskap med hjälp av sin livserfarenhet och information som tas emot i klassen, lära sig att avbilda parker och torg ; Personligt: ​​utveckla elevernas värderiktlinjer inom konstområdet; främja en respektfull inställning till kreativitet, både sin egen och andras; Kommunikativ: kunna föra en dialog, fördela funktioner och roller i processen att utföra kreativt arbete; Lektionstyp: upptäckt av ny kunskap. Utrustning: papper, pennor, markörer, penslar, färger. Musik: klassisk musik av stora kompositörer (P.I. Tchaikovsky, F. Chopin, W.A. Mozart)

Grundkoncept: Boulevard, torg, park, landskapsdesigner. Lektionens organisationsstruktur (scenario) Lektionens struktur Delmål (uppgift) för lektionen Arbetsmetoder och arbetstekniker Pedagogiska teknologier (teknikelement) Aktivitetsform Läraraktivitet Elevaktivitet Planerade resultat Organisationsskede (1 minut) Elevernas humör för arbete. Lärarens öppningstal. Front Vänlig attityd. Kontrollerar beredskapen för lektionen. Lärarna hälsas välkomna, arbetsplatsen förbereds Förstärkning av materialet som behandlats (2 minuter) Förstärkning och upprepning av materialet som lärts under föregående lektion. Frontal metod. Frontal På förra lektionen pratade vi om masker. Berätta vad du minns och vet om dem Barns svar. Personligt.UUD: självorganisering: Metaämne. UUD: organisera din arbetsplats Regul. UUD: organisering av aktiviteter i lektionen, eleven lär sig att bestämma syftet med sitt arbete. Metasubjekt UUD: Att ha lärt sig. UUD: oberoende aktivitet för att fastställa slutsatser; Commun.UUD: arbeta tillsammans med läraren Personlighet. UUD: bildande av kognitiva intressen.

Motivation (2 minuter) Bestäm ämnet och syftet med lektionen Arbeta med bildmaterial och dikter av A. Akhmatova. Framsidan Jag skulle vilja börja vår lektion idag med rader från A. Akhmatovas poesi. De tittar på skärmen (bild 1) på ett foto av parken. Svara på frågor. Jag vill gå till rosorna, till den där enda trädgården, Där det bästa staketet i världen står, I den doftande tystnaden mellan de kungliga lindarna föreställer jag mig skeppsmasters knarrande. Och svanen, som tidigare, simmar genom århundradena och beundrar skönheten i sin dubbelgång... Vad ska vi prata om idag? Vad hjälpte dig att ta reda på det? Vad kommer vår lektion att handla om? Metasubjekt UUD: Att ha lärt sig. UUD: att lägga fram hypoteser och deras motivering; förmågan att uttrycka sina tankar. Commun.UUD: argumentera för din åsikt, med hänsyn till olika åsikter.

Kunskapsinhämtning (15 minuter) Uppfattning och förståelse av nya koncept Visuell uppfattning av rutschbanor som visar parker, torg, boulevarder i ens hemstad. Arbeta med referensmaterial och ordbok. Verbal illustrativ berättelse. Front Men inte bara arkitektoniska monument och hus pryder städer, utan också platser där du kan vila din själ. Det finns förmodligen inte en enda stad som inte har offentliga trädgårdar, parker och boulevarder. De är som gröna öar i staden. Här, som i skogen, blir gräset grönt, träd växer, fåglarna sjunger. Bara allt är ordnat helt annorlunda. Vem kan berätta för mig vad en park, torg, boulevard är? Vet du hur en park, ett torg och en boulevard skiljer sig från varandra? Låt oss hitta information i ordböcker. Låt oss ta reda på hur allt började och titta på historien om skapandet av parker. En gång i tiden, när arkitekter skapade vackra palats och slott, försökte de dekorera området i anslutning till byggnaden. Arkitekten arbetade tillsammans med trädgårdsmästaren för att skapa en unik stil och atmosfär i parken. Tidigare var varje park en privat egendom, och endast gäster som bjudits in av ägaren till palatset kunde promenera längs de pittoreska stigarna och Metapred. UUD: Att ha lärt sig. UUD: oberoende aktivitet för att fastställa slutsatser; Commun.UUD: arbeta tillsammans med läraren Personlighet. UUD: bildande av kognitiva intressen, kreativa förmågor. lärare, Lyssna, arbeta med ordböcker, analysera information och dra slutsatser. (Bild 2) En park avsedd för rekreation, ett öppet grönområde. Som regel underhålls och tillhandahålls parker av staten för rekreation för alla. bostadstorg - ett anlagt och anlagt område inuti eller industribyggnader, ett stadslandskapsobjekt, som är en tomt på 0,15–2 hektar; Det ligger vanligtvis på ett torg, en gatukorsning eller på ett kvarter i anslutning till en gata. tomt Parkens layout omfattar stigar, plattformar, gräsmattor, en blomsterträdgård, separata grupper och buskar. träd, Designad för

korttidsvila för fotgängare; konstnärlig utformning av den arkitektoniska ensemblen. En boulevard är en remsa av grönområde längs (vanligtvis i mitten) av en gata (ursprungligen på platsen för de tidigare stadsvallarna), längs stranden av en flod eller ett hav, avsedd för promenader. park gränder. Vid sekelskiftet XVIII-IX. många palatsparker förlorade sin hovkaraktär och förvandlades till offentliga platser dit vem som helst kunde komma om de hade en anständig kostym (Bild 3). Efter hand förvandlades boulevarderna till en favoritvandringsplats för allmogen. Men i de flesta ryska städer finns palatsstadsparker, torg och boulevarder fortfarande bevarade. När vi nu befinner oss i parken kan vi, som i dessa avlägsna tider, se stigar beströdda med färgad sand, rabatter och gräsmattor av den mest otroliga formen, träd med en ovanlig frisyr i form av en boll eller en pyramid, beundra skönheten i en fontän eller marmorskulpturer (Bild 4) . Människan lägger så att säga under sig naturen och förändrar den. Det är därför som parker kallas "grön byggnad". Skaparna av parken måste tänka igenom allt in i minsta detalj och utforma den som en komplett ensemble. En park belägen inne i staden ger en person en trevlig möjlighet att frigöra sig från överdriven

Visuell undervisningsmetod. Problematiska frågor. Barns svar. Den antika parken berättar om historien. Barnpark - designad för avkoppling och underhållning för vuxna och barn. Parkmuseer - för att föreviga minnet av hjältar. Delta i ett samtal, svara på frågor, lyssna på stadens presslärare, koppla av i naturens knä. Även poeter sjöng skönheten i trädgårdar och parker. Det fanns en speciell värld här där den mänskliga själen vilade. Nu inbjuder jag dig att fördjupa dig i Peterhof Park (bild 5). Vad tror du syftet med parken kan vara? (Bild 6) Forntida, barn, parker och museer. Vad är de listade parkerna till för? Barn, fundera på hur en barnpark ska planeras? Vilken stämning ska det förmedla till människor? Låt oss ta en närmare titt på illustrationerna som visar delar av parkkonst. Allt i parker ska kombineras: både form och färg. Vilken färgskala tycker du att en barnpark ska vara i? (Bild 7) Vilka parker har ni varit i?

Personligt.UUD: självorganisering: Metaämne. UUD: organisering av övningar för rörelse av armar, huvud, axlar.... Hälsobesparande teknologier Fysisk träningsövningar Utföra fysiska övningar. övningar, upprepa efter läraren. Frontal (bild 8) Styr och hjälper till att utföra övningar Barn utför fysiska övningar. Ett, två, tre, fyra, fem, (barn går på plats). Vi börjar spela docka docka, hejdå, skynda dig, gå och sova, jag tar flaggan i pinnen, jag lyfter den och viftar med den, Bollen kommer att studsa som om den lever, Röd, blå, blå Vi Lägger kuber ovanpå kuber, Vi bygger, vi bygger ett nytt hus (vagga en imaginär docka). (viftar med en imaginär flagga framför bröstet och höjer den sedan). (imitera handens rörelse när du slår bollen i golvet). (barn lägger knytnävarna på varandra: höger till vänster, sedan vänster till höger, sedan höger till vänster igen, som om de vore kuber). Vi satte oss i bilarna, däcken prasslade. Bibii! (härma handrörelser på en tänkt ratt).

Praktiskt arbete Frontal Övergång till praktiskt arbete (3 minuter) Tillämpning av kognitiva kunskaper för att genomföra en praktisk uppgift. Praktiskt arbete Individuellt arbete Självständigt skapande av studenter (15 minuter) Tillämpning av kognitiva kunskaper och praktiska tidigare förvärvade färdigheter för att genomföra en praktisk uppgift. -Nu ska var och en av er skapa ert eget parkprojekt för vår stad. Vi måste tänka igenom och fantisera: hur parken kommer att se ut, var man ska placera stigar, bänkar, fontäner i den och vilken form de kommer att ha. För att avbilda en park måste du komma ihåg perspektivets lagar. Vad är dem? Detta arbete utförs på en färgad bakgrund med gouache. Vi börjar arbeta till P.I. Tjajkovskijs musik Läraren kontrollerar elevernas arbete (Bild 9) Barn svarar: ju längre bort från oss, desto mindre storlek, ju närmare oss, desto större storlek; objekt som rör sig bort från oss får mindre tydliga konturer jämfört med objekt i förgrunden; Ju närmare ett objekt är oss, desto fler detaljer ser vi i det. Barn är aktivt involverade i aktiviteter och förbereder nödvändiga material. De arbetar självständigt för att skapa en park. Metapr. UUD: medvetet och godtyckligt konstruera talyttringar Prem. UUD: visar färdigheterna för att utföra en applikation. Personlig UUD: bemästra teknikerna för kreativt självuttryck med medvetenhet om den sociala nyttan av ens arbete. Metasubjekt UUD: bemästra färdigheten i kreativ vision från en konstnärs position, ämne. UUD Vi kan se bilden i de skapade formulären. Vi ser, jämför och förklarar sambandet mellan dekoration och

Sammanfattning av lektionen (2 min) Sammanfattning av lektionen Informationsmässig och analytisk. Front Ni arbetade var och en för att skapa ett kreativt verk. Vilka är dina intryck? Vad hjälpte dig att få jobbet gjort? Läraren lyssnar på information och utvärderar det utförda arbetet. Reflektion över pedagogisk verksamhet (2 min) Utvärdering av utfört arbete på lektionen. Slutlig diskussion om frågor. Individuellt frontal. Bestäm det känslomässiga tillståndet i lektionen; skriv ner materialet till nästa lektion. Reflektion: Idag i klassen: vi lärde oss, upptäckte, lärde oss att prestera, vi kunde berömma våra klasskamrater och oss själva... Reflektion. Klappa i händerna, den som tror att han har klarat dagens uppgift, den som tycker att han inte hade tillräckligt med tid, låt honom klappa sig själv på huvudet och säga: ”Bli inte avskräckt, min vän, nästa gång ska jag definitivt har tid." Tack för ditt arbete i klassen! skapad bild. Vi fantiserar, föreställer och skapar Metapred. UUD: medvetet och godtyckligt konstruera talyttrande Kommunik UUD: reglera sin egen verksamhet genom talhandlingar Regul. UUD: utvärdera det uppnådda resultatet. Kognitiv: fastställa förhållandet mellan mängden kunskap, färdigheter och förmågor som förvärvats i lektionen och vad som behöver förvärvas i lektionen. Reglering: utvärdera deras arbete.

Läxor: lär dig en dikt av V. Bryusov Jag älskar stora hus och smala gator i staden, de dagar då vintern inte har kommit och hösten har blåst kall. Jag älskar utrymmen, torg, omslutna av väggar runt om, - Vid en timme när det inte finns några lyktor ännu, Och de förvirrade stjärnorna lyser. Jag älskar staden och stenarna. Dess dån och melodiösa ljud, I det ögonblick då sången smälter djupt, Men i förtjusning hör jag harmonierna.

Syftet med lektionen: Att introducera barn till konstens värld genom kunskap om den omgivande objektiva världen, dess konstnärliga betydelse.

Lektionens mål:

  • Uppmärksamma barn på stämningen som hjälper konstnärer att skapa utseendet på en barnpark eller en antik park.
  • Att ge eleverna en uppfattning om elementen i parken.
  • Skapa en kreativ atmosfär i klassrummet som främjar utvecklingen av barnkulturen.

Material och verktyg: papper, gouache, penslar.

Synomfång: presentation, illustrationer ur boken, elevarbeten.

Musikalisk serie: musik av L. Beethoven/

Under lektionerna

1. Organisatoriskt ögonblick

Kontrollera elevernas beredskap för lektionen.

2. Förklaring av nytt material

Lärare: Hej, killar! Jag skulle vilja börja vår lektion med några underbara rader.

Förundrad ser han under sig,
Hur det kom ihop i ett litet utrymme
Allt är till för människans glädje,
Vad är det bästa som naturen har producerat?
Och ännu mer: himmelriket på jorden! (D. Milton)

Lärare: På förra lektionen pratade vi om arkitektoniska monument. Låt oss komma ihåg vad de bär inom sig, vad de berättar om.

Barns svar.

Lärare: Men inte bara arkitektoniska monument och hus dekorerar städer, utan också platser där du kan vila din själ. Det finns förmodligen inte en enda stad som inte har offentliga trädgårdar, parker och boulevarder. De är som gröna öar i staden. Här, som i skogen, blir gräset grönt, träd växer, fåglarna sjunger. Bara allt är tillrättalagt för människor.

Låt oss ta reda på hur det hela började och titta på historien om skapandet av parkerna. En gång i tiden, när arkitekter skapade vackra palats och slott, försökte de dekorera området i anslutning till byggnaden. Arkitekten arbetade tillsammans med trädgårdsmästaren för att skapa en unik stil och atmosfär i parken. Tidigare var varje park en privat egendom, och endast gäster som bjudits in av ägaren till palatset kunde promenera längs parkens pittoreska stigar och gränder.

Vid sekelskiftet XVIII-XIX. många palatsparker förlorade sin hovkaraktär och förvandlades till offentliga platser dit vem som helst kunde komma, förutsatt att de hade en anständig kostym. Och sådana offentliga parker fick nya namn - boulevarder. De uppstod i många städer, vanligtvis nära marknadstorg, på platsen för dolda stadsfästningar. Så här såg Moskvaboulevardringen och Alexanderträdgården ut. Efter hand förvandlades boulevarderna till en favoritvandringsplats för allmogen. Men i de flesta ryska städer finns palatsstadsparker, torg och boulevarder fortfarande bevarade.

Visa illustrationer från boken och presentationsbilder.

Lärare: Nu när vi befinner oss i parken kan vi, som i dessa avlägsna tider, se stigar beströdda med färgad sand, rabatter och gräsmattor av den mest otroliga formen, träd med en ovanlig frisyr i form av en boll eller en pyramid , beundra skönheten i en fontän eller marmorskulpturer.

Människan lägger så att säga under sig naturen och förändrar den. Det är därför som parker kallas "grön byggnad". Skaparna av parken måste tänka igenom allt in i minsta detalj och utforma den som en komplett ensemble. En park belägen inne i staden ger en person en trevlig möjlighet att frigöra sig från stadens överdrivna tryck och koppla av i naturens knä.

Även poeter sjöng skönheten i trädgårdar och parker. Det fanns en speciell värld här där den mänskliga själen vilade. Killar, vad tror ni syftet med parken kan vara?

Barn: Antik, barn, parker och museer.

Lärare: Vad är de listade parkerna till för?

Barn: Forntida park - berättar om historien. Barnpark - designad för avkoppling och underhållning för vuxna och barn. Parker-museer - för att föreviga minnet av hjältar.

Lärare: Barn, fundera på hur en barnpark ska planeras? Vilken stämning ska det förmedla till människor?

Låt oss ta en närmare titt på illustrationerna som visar delar av parkkonst. Allt i parker ska kombineras: både form och färg. Vilken färgskala tycker du att barnparken ska använda?

Vilka parker har ni varit i? Beskriv dem.

Nu, tillsammans med dig på styrelsen, kommer vi att skapa två parkkompositioner, i den ena kommer vi att lägga till delar av en gammal park, i den andra - delar av en barnpark. Och vi kommer att försöka ordna dem på ett sådant sätt att stilen bevaras och samtidigt följa alla kompositionsregler.

Barn arbetar i grupp. Diskussion om vad som hände till slut.

Lärare: Jag påminner dig än en gång om reglerna för komposition (linjärt och flygperspektiv) och verkets färgschema. Vi måste fundera på vilken typ av park det kommer att bli, var vi ska placera stigar, bänkar, fontäner, skulpturer och vilken form de kommer att ha. Naturligtvis kommer mänskliga figurer att bidra till att liva upp atmosfären i parken.

3. Praktiskt arbete

Rita din egen bild av parken. Det här kan vara en park för sagofigurer, en rolig barnpark eller en gammal (efter elevernas val).

Fullständigt grupparbete (en grupp är en barnpark, en annan är en uråldrig, etc.).

Urval av de bästa verken (valda av barn), miniutställning och diskussion.

4. Läxor

Var uppmärksam på parkerna som finns i vår stad.

Om mig själv: Tillbaka i skolan drömde jag om att bli konstlärare, och jag arbetade mot detta mål. Hon tog examen från konstskola, sedan högskola och fick en pedagogisk utbildning. Jag har en vänlig, cool familj: min man och två barn, Sasha och Sophia. Det finns många olika hobbyer i mitt liv, men sport och konst är de viktigaste. Idrottslektioner ger dig en boost av energi, och konst ger dig tid att tänka och upptäcka något nytt. Det viktigaste tycker jag är att du behöver leva i harmoni med dig själv, då kan du gynna andra.

Presentation "Parker, torg, boulevarder"

Det finns förmodligen inte en enda stad som inte har offentliga trädgårdar, parker och boulevarder. De är som gröna öar i staden. Här, som i skogen, blir gräset grönt, träd växer, fåglarna sjunger. Bara allt är tillrättalagt för människor.
En gång i tiden, när arkitekter skapade vackra palats och slott, försökte de dekorera området i anslutning till byggnaden. Arkitekten arbetade tillsammans med trädgårdsmästaren för att skapa en unik stil och atmosfär i parken.
Gatchina Park

Vid sekelskiftet XVIII-XIX. många palatsparker förlorade sin hovkaraktär och förvandlades till offentliga platser dit vem som helst kunde komma, förutsatt att de hade en anständig kostym. Och sådana offentliga parker fick nya namn - boulevarder. De uppstod i många städer, vanligtvis nära marknadstorg, på platsen för dolda stadsfästningar. Så här såg Moskvaboulevardringen och Alexanderträdgården ut. Efter hand förvandlades boulevarderna till en favoritvandringsplats för allmogen. Men i de flesta ryska städer finns palatsstadsparker, torg och boulevarder fortfarande bevarade.

Boulevard Ring. Moskva stad.

Träning: Rita din egen bild av parken. Det här kan vara en park för sagofigurer, en rolig barnpark eller en uråldrig park (efter elevernas val).

Lektion i bildkonst

på ämnet "Parker, torg, boulevarder"

3. Att odla intresse för konst, respekt för konstnärers och arkitekters arbete, för sitt lilla hemland, viljan att göra sin by vackrare och mer mångsidig; oberoende, noggrannhet.

Material och verktyg: papper, gouache, penslar.

Synomfång: presentation, illustrationer ur boken, elevarbeten.

Musikalisk serie: musik av L. Beethoven.

Under lektionerna

1. Organisatoriskt ögonblick. Härledning av ämnet. (Bild 1)

Blunda. Lyssna och skriv mentalt in bilden som visas för dig. Vad kommer du att se... (dikter hörs mot bakgrund av musik)

Åh, Tsarkoye Selo trädgård, kommer jag att glömma dig?

Jag blev livad av din magiska skönhet

Min stygga fantasi... (Anton Delvig)

Vad såg du?

Förr kallade poeter parker för trädgårdar.

Vad tänker du på när du hör orden park, square? (stigar, rabatter, gräsmattor, träd, etc.)

Vad tror du är ämnet för lektionen?

Ja, ämnet för lektionen: "Parker, torg och boulevarder" (Bild 2)


Var är parkerna? (i städer)

Vad behövs de till?

Problem.

Har vi parker?

Har men . Vill du dekorera vår by med parker? Idag kommer du att fantisera, designa ett hörn av en park eller ett torg.

Idag är ni arkitekter! Vi kommer att skapa parkprojekt för vår hemby Belozerskoye!

Vad behöver du veta för detta?

2. Förklaring av nytt material. A) Jämförelse av begreppen park, torg, boulevard

Är ett torg och en park samma sak?

Nej! Park - ett öppet grönområde avsett för rekreation (Bild 3)

Ett torg är ett anlagt och anlagt område inuti ett bostadshus. (Bild 4)

--Vem skapar parkerna? Arkitekter och konstnärer! (Trädgårdsmästare och landskapsdesigners sysslar endast med landskapsarkitektur)

B) Historisk information om parkerna. Lärarens berättelse. (Bild 4.5)

En gång i tiden, när arkitekter skapade vackra palats och slott, försökte de dekorera området i anslutning till byggnaden. Arkitekten arbetade tillsammans med trädgårdsmästaren för att skapa en unik stil och atmosfär i parken. Tidigare var varje park en privat egendom, och endast gäster som bjudits in av ägaren till palatset kunde promenera längs parkens pittoreska stigar och gränder.

Vid sekelskiftet XVIII-XIX. många palatsparker förlorade sin hovkaraktär och förvandlades till offentliga platser dit vem som helst kunde komma, förutsatt att de hade en anständig kostym. Och så offentliga parker fått nya namn - boulevarder. De uppstod i många städer, vanligtvis nära marknadstorg, på platsen för dolda stadsfästningar. Efter hand förvandlades boulevarderna till en favoritvandringsplats för allmogen.

Generalisering. Det finns förmodligen inte en enda stad som inte har offentliga trädgårdar, parker och boulevarder. De är som gröna öar i staden. Här, som i skogen, blir gräset grönt, träd växer, fåglarna sjunger. Bara allt är tillrättalagt för människor. De dekorerar städer och byar, platser där du kan vila din själ.

C) Bekantskap med parkkonstens inslag.

Arbeta i par.

Vad kan du se i parken? (barns svar)

Hur skulle du kalla det hela i ett ord? (element av parkkonst)

Låt oss ringa dem igen (Bilder 6,7,8,9,10)

Varför talar de om parker som "grön byggnad"? Kanske är det här skogshörn? Hur skiljer sig parker från skogar?

Generalisering.

Personen verkar underkuvar naturen, förändrar den. Det är därför som parker kallas "grön byggnad". Skaparna av parken måste tänka igenom allt in i minsta detalj och utforma den som en komplett ensemble: var bänkarna kommer att ligga, vilka stigar, fontäner, vilken form osv.

D) Typer av parker. Arbetar med läroboken.

Varje park har sin egen syfte, din bild.

Vilken typ av parker kan det finnas? Se sidan 54, lägg till! Vilken typ av parker kan det finnas?

(Parks-museer, Victories - för att föreviga minnet av hjältar, högtidligt.

Den antika parken berättar om historien.

Barnpark - avsedd för rekreation och underhållning för vuxna och barn).

(Bild 11,12,13)

Är elementen i parkerna desamma? (Nej)

Varje park har sitt eget syfte, sin egen bild, och därför är elementen olika.

(Bild 14,15,16,17)

Allt i parkerna måste kombineras: form, element och färg - allt måste överensstämma med parkens utseende.

3. Fysisk träning. De kom till parken, flyttade runt, sprang och hoppade. Närsynthet: rita solen, en bänk, ett träd, en fontän, en slingrande stig med dina ögon.

4. Praktiskt arbete.

Så vad behöver du tänka på när du designar? (1. Utsikt över parken! 2. Inslag av parkkonst. 3. Färg.)

Ni är arkitekter!

Nu kommer var och en av er att skapa ert eget parkprojekt för vår by, ni kommer att välja den ni gillar. Vi måste tänka igenom och fantisera: vilken sorts park det kommer att bli, var man ska placera stigar, bänkar, fontäner, skulpturer i den och vilken form de kommer att ha. Försök att ta hänsyn till: utseende, element, färg! Lycka till!

4. Lektionssammanfattning. Utställning av verk. Reflexion.

Hur kände du när du skapade projektet? Var kommer din park att ligga? Hur är han ovanlig? Vad lär oss konsten? (Se vad andra inte ser, föreställ dig, fantisera, titta noga på livet!

5. Läxor. Observera inslag av parkkonst. Om så önskas, skapa en annan typ av park.