Abstrakt je svou podstatou průměrná skupina. Shrnutí GCD ve střední skupině "Příroda našeho regionu" lekce o okolním světě (střední skupina) na dané téma. Monitorovací filtry

Guzalia Safargaleeva
"Živá a neživá příroda." Lekční poznámky o ekologii v střední skupina

Cíl: shrnout znalosti dětí o bydlení a neživá příroda, rozvíjet kognitivní činnost v procesu experimentování; rozšířit znalosti o vzduchu.

Úkoly:

1) Vývojový

Rozvíjet zvědavost, paměť, schopnost vyvozovat závěry o vývoji příroda;

Rozvíjet kreativní představivost, schopnost fantazírovat;

Rozvíjet aktivní řečové dovednosti, obohacovat aktivní slovní zásobu;

Podporovat rozvoj kognitivních zájmů;

Rozšířit znalosti o bydlení a neživá příroda, ukázat jejich vzájemnou závislost;

Naučte se řešit hádanky;

Naučte se rychle najít správnou odpověď na otázku;

Učit způsoby samostatného poznání;

Pokračujte v pěstování lásky k příroda;

Shrnout a objasnit dříve nabyté poznatky o vlastnostech vzduchu;

Představit vlastnosti a metody detekce vzduchu;

Rozvíjet dovednosti při provádění experimentů;

Rozšířit a aktivovat slovní zásobu dětí;

Podporujte vytváření hypotéz;

Rozvíjet schopnost samostatně vyvozovat závěry na základě praktických zkušeností;

Při práci s vodou buďte opatrní.

Metody a materiály: herní, praktické, slovní

Individuální práce: aktivace neaktivních dětí

Zařízení:

Schémata žijí a neživá příroda;

Obrázky živé a neživá příroda;

Hračka "Panenka" a obrazovka;

Plastové sáčky (podle počtu dětí);

Záchranné rukávy;

Miska (nejlépe sklo) 2 ks. ;

Hračky a jiné drobné předměty jsou husté a duté;

Truhla;

Hrníčky převařené vody a brčka podle počtu dětí;

Česnek, lis na česnek;

Fanoušci podle počtu dětí;

Balonky dle počtu dětí.

Průběh lekce:

vychovatel: Kluci, pozdravte, dnes máme hosty.

(Děti říkají ahoj).

Dnes s vámi budeme mluvit o příroda, poslouchej báseň:

Na zemi je obrovský dům

Pod střechou je modrá

Žijí v něm slunce, déšť a hromy

Lesní a mořský příboj,

Žijí v něm ptáci a květiny,

Veselý zvuk potoka.

Žiješ v tom světlém domě

A všichni vaši přátelé.

Kam vedou cesty,

Vždy v tom budete.

Povaha naší rodné Země

Tento dům se jmenuje.

- Co je? příroda? (Odpovědi dětí)

To je pravda - květiny, řeky, stromy, rostliny, lidé, zvířata, vzduch, voda, hory, kameny, hvězdy planety a mnoho dalšího, co je vytvořeno příroda.

Proč jsi nepojmenoval domy a auta? (Odpovědi dětí). Je to tak, protože tohle všechno stvořil člověk, ne příroda.

- Všechny příroda lze rozdělit na dvě velké mír: svět je živý a neživá příroda. Nyní nám Emilia bude vyprávět o živých příroda.

Emilia: Svět žije příroda jsou rostliny, zvířata, hmyz, ptáci, ryby (ukazuje obrázky). Jak lidé, tak všechny živé organismy nemohou žít bez vzduchu, bez vody, bez slunce, bez jídla. Divoká zvěř- to je vše co roste, dýchá, jí, vyvíjí se (zobrazuje diagram)

vychovatel: Razil nám o tom poví neživá příroda.

Razil: To vše je neživá příroda která nedýchá, neroste, nevyvíjí se. To je vše, co nás obklopuje – hvězdy, měsíc, planety, slunce, hory, voda, kameny, vzduch atd. (ukazuje obrázky). Člověk a všechny živé organismy bez nich nemohou žít neživá příroda.

vychovatel: Výborně! Teď si zahrajeme hru "Dokonči větu".

Samozřejmě si pamatujete, o čem nám Emilia a Razil vyprávěli. Dokonči mou větu.

Neživá příroda je. (hvězdy, měsíc, vítr, voda, vzduch atd.)

Divoká zvěř je. (rostliny, zvířata, hmyz, ryby)

Všechny živé organismy bez nich nemohou žít. (neživá příroda) .

vychovatel: Vy a já jsme řekli, že živé organismy nemohou žít bez neživá příroda. Nedávno jsme provedli experiment. Naklíčená cibule v různé podmínky. A zjistili, že pro růst cibule potřebná: teplo, voda, světlo a péče. Můžeme dojít k závěru, že bez vody, tepla, světla a péče nemůže přežít více než jeden živý organismus, a proto vy a já. A bez čeho ještě lidé a živé organismy nemohou žít, zjistíte hádáním mého hádanka:

Prochází nosem do hrudníku,

A návrat je na cestě.

Je neviditelný, ale přesto

Nemůžeme bez něj žít.

Potřebujeme, aby dýchal

K nafouknutí balónku.

S námi každou hodinu,

Ale je pro nás neviditelný!

Děti: Vzduch!

vychovatel: Přesně tak, je to vzduch! A navrhuji dělat Nyní zkoumat a zkoumat vlastnosti vzduchu.

Panenka vynořující se zezadu obrazovky: Ahoj lidi! co tady budeš dělat?

vychovatel: Kluci a já o tom mluvíme příroda. A my chceme prozkoumat vzduch a dozvědět se o něm více.

Panenka: Vzduch? A kdo to viděl, tenhle vzduch? Možná vůbec neexistuje? Osobně jsem nikdy neviděl vzduch! Co vy?

vychovatel: Řekněte mi, kluci, vidíte vzduch kolem nás?

Děti: Ne, nevidíme to.

vychovatel: Protože to nevidíme, jaký je to vzduch?

Děti: Vzduch je průhledný, bezbarvý, neviditelný.

Panenka: To je ono! Neviditelný! To znamená, že vůbec neexistuje!

vychovatel: Počkej, počkej, Panenko! Také jsem neviděl vzduch, ale vím, že je vždy kolem nás!

Panenka: Oh, ty víš všechno! Ale já ti nevěřím! Nyní dokažte, že právě tento vzduch existuje!

vychovatel: Kluci, dokažme Panence, že je tu ještě vzduch! Abyste viděli vzduch, musíte ho zachytit. Chceš, abych tě naučil, jak chytat vzduch?

Děti: Ano.

Pokus 1. S plastovým sáčkem

vychovatel: Vezměte si plastový sáček. co je v něm?

Děti: Je prázdný.

vychovatel: Lze jej několikrát složit. Podívejte se, jak je hubený. Nyní sáček naplníme vzduchem a zatočíme. Taška je plná vzduchu, vypadá jako polštář. Vzduch zabralo veškeré místo v balení. Nyní sáček rozvážeme a vypustíme z něj vzduch. Balíček opět ztenčil. Proč?

Děti: Není v něm žádný vzduch.

vychovatel: Podívej, Panenko! Závěr: vzduch je průhledný, abyste ho viděli, musíte ho zachytit. A dokázali jsme to! Zachytili jsme vzduch a zamkli ho do sáčku a pak ho vypustili.

Panenka: A tenhle balíček mi něco připomněl! V létě jsem viděl lidi, kteří to používají "zamčeno" vzduch! K moři! Vypadalo to, jako by to byla nafukovací matrace! Viděl jsem také děti, které nosí plavčíky a dokonce záchranný kruh!

vychovatel: Ale mám dětské návleky na ruce. Vypusťme z nich vzduch. Vzduch je lehčí než voda! A pokud je uvnitř matrace vzduch, tak samozřejmě plave! Teď to zkontrolujeme.

Pokus 2. Ponorka.

vychovatel: Vezměte misku s vodou a vložte do ní sklenici tak, aby byla celá ponořená ve vodě. Otočme to vzhůru nohama. Nyní sklopíme trubici záhybem dolů a zatlačíme do sklenice. Hlavní je, že se sklo nepřevrhne. Jemně foukněte do zkumavky a sklenice vyplave na hladinu a naplní se vzduchem. Chlapi, proč to sklo vyplavalo?

Děti: Protože byl naplněn vzduchem.

Panenka: Takže pokud je uvnitř něčeho vzduch, bude to plavat? Kluci, pomozte mi to zjistit hračky: které budou plavat a které ne? Kde se schoval vzduch? (Vyndá truhlu).

Didaktická hra: "Utopení - neutopení". (děti střídavě berou z truhly kámen, dřevěný špalek nebo jiné drobné předměty a dávají je do dvou umyvadel).

vychovatel: Výborně, kluci! Pomohlo! Teď víš, Panenko, že předměty se vzduchem uvnitř se budou vznášet.

vychovatel: Výborně, teď si trochu odpočineme.

Tělesná výchova minuta.

Protože máme co do činění s vodou, (ukázka - přelévejte vodu z jedné pěsti do druhé)

Vyhrneme si rukávy (vyhrneme si rukávy)

Rozlitá voda - žádný problém (ruce v pase, potřást hlavou)

Mějte vždy po ruce hadr (zobrazuje dlaně spojené hranou k sobě)

Zástěra je přítel. Pomohl nám (přejíždějte dlaněmi od krku ke kolenům)

A tady nikdo nezmokne (ruce v pase, hlava otočená do stran)

Máte hotovou práci? Dali jste vše na své místo? (krok na místě)

vychovatel: Odpočívali jsme a teď všechny žádám, aby si vzali stůl (na stolech jsou hrnky s vodou a brčka).

Panenka: Je zajímavé, že uvnitř lidí je vzduch?

vychovatel: Co si myslíte? Pojďme zkontrolovat?

Pokus 3. Vzduch v člověku.

Foukněte do zkumavky umístěné ve sklenici vody.

vychovatel: Foukněte do zkumavky umístěné ve sklenici vody. co se děje?

Děti: Vycházejí bubliny.

vychovatel: Vidíš! Závěr: znamená to, že v nás je vzduch. Foukneme do trubky a on vyjde. Abychom však více foukali, nejprve se nadechneme nového vzduchu a poté trubicí vydechneme a vytvoříme bubliny.

Panenka: To je jasný. Vydechnete. Znamená to, že je uvnitř vás. Ale jak se k tobě dostane? Přes nos?

vychovatel: Určitě! Všichni lidé dýchají nosem. Kluci, ukážeme, jak dýchají naše nosy. Když jednoduše vdechujeme a vydechujeme vzduch, vidíme to?

Děti: Ne.

vychovatel: Ale cítíme to nosem. Vezmu česnek a rozdrtím ho.

Panenka: Oh! Vonělo to jako česnek! Nechci ten zápach! Raději jsem zavřel nos a nedýchal.

vychovatel: Co to děláš, Panenko! Bez vzduchu se udusíte. Každý živý tvor na Zemi potřebuje vzduch: pro lidi, zvířata a rostliny! Bez vzduchu zemřou.

Zkušenost 4. "Nemůžu dýchat"

Chlapi se chytají za nos a snaží se nedýchat.

vychovatel: Vidíte, ani všechen písek nebyl nasypán do přesýpacích hodin, bez vzduchu byste nemohli žít ani minutu!

vychovatel: Panenko, pokud nemáš ráda vůni česneku, pomůžeme ti. Kluci, chcete si udělat vítr?

Děti: Ano.

vychovatel: Kluci, zkusíme vytvořit vítr pomocí ventilátoru! Vějířem zamávejte nejprve na sebe, pak na sebe. Jak se cítíte?

Děti: Vítr ti fouká do tváře.

Panenka: Oh, děkuji. To znamená, že když se vzduch pohybuje, vytváří vítr.

vychovatel: Kluci, jak si myslíte, že voní samotný vzduch? Přivonět k tomu. Jak to, že když se pečou koláče, cítíme je? Ukazuje se, že vzduch se pohybuje a přináší tyto pachy do našich nosů, ačkoli vzduch sám žádný zápach nemá.

Panenka: Děkuji! Kolik jsem se toho dnes naučil o vzduchu!

Ten vzduch nás neustále obklopuje;

Jaká je metoda detekce vzduchu - "zamknout" vzduch, "chytit" do skořápky;

Ten vzduch je lehčí než voda;

Že uvnitř lidí je vzduch;

Že život není možný bez vzduchu;

Tento vzduch nemá žádný zápach, ale může přenášet zápach;

Jaký vítr je pohyb vzduchu.

vychovatel: Panenko, kam jsi šla? co tam děláš?

Panenka: Jsem tady! (fouká). Zachycuji vzduch do krásných elegantních balónků. Tyto balónky chci dát všem dětem, které mi pomohly pochopit, co je vzduch. Díky kluci! Teď půjdu říct svým přátelům všechno, co jsem se dnes naučil. Sbohem!

vychovatel: A je čas, abychom se my chlapi rozloučili. Rychle se oblečme a jdeme ven - dýchejme čerstvý vzduch!

Natalia Křivenková
Shrnutí lekce seznamování s přírodou ve vedlejší skupině „Lesní zvěř“

Účel společné činnosti:

Rozšiřte chápání dětí o divokých lesních zvířatech střední Rusko.

Úkoly:

Dát základní znalostiže v lese jsou různá zvířata (zajíc, liška, vlk, medvěd).

Pokračujte v učení rozlišovat tato zvířata podle vzhledu.

Naučte se zobecňovat na základě základních funkcí pomocí modelu.

Naučte se vžít se do postavy a sestavit souvislý příběh v první osobě, procvičte si schopnost souvisle vyjadřovat své myšlenky a odpovídat na otázky jménem hrdiny.

Aktivovat slovník děti.

Rozvíjet paměť, pozornost, myšlení.

Pěstujte udržitelný zájem o svět zvířat.

Použitý materiál:

Obrázky divokých zvířat (liška, zajíc, medvěd, veverka, vlk, ježek, los) .

Plán lesa se stopami zvířat pro každé dítě.

Přípravné práce:

Čtení beletrie.

Hry: "Čtvrté kolo", "Kdo kde bydlí?", "Vyjmout obrázky", "Neviditelné zvíře".

Hádanky o divokých zvířatech.

Tvorba alba „Jak zvířat přizpůsobit se prostředí prostředí».

Techniky:

Herní situace.

Používání spisovných slov, řešení hádanek.

Hry: "Co slyšíš?", „Kolem sebe, otoč se a proměnit v lesní zvíře» , "Řekni o sobě".

Modelování.

Vyhledávací otázky.

Průběh společných aktivit:

vychovatel:

Kluci, dnes tu máme něco neobvyklého třída, Navrhuji, abyste se vydali na procházku do pohádkového lesa. Ale nejdřív se tě chci zeptat, koho můžeš v lese potkat? (Odpovědi děti: liška, veverka, zajíc atd.). Jak poznáme, že kolem proběhl vlk nebo liška?

Děti: ve stopách.

vychovatel:

Správně, po stopách. Pokud vidíme stopy jako je tato, znamená to, kdo běžel před námi? A kdo skočil?

(Ukázka modelů stopy)

vychovatel:

Výborně, tak bez povšimnutí zvířecí stopy, kterou jsi tak dobře uhodl a poznal, jsme došli lesní mýtina.

(Zazní hudba a děti se ocitnou na lesní mýtina sedět v kruhu).

vychovatel:

Chlapi, zavřeme oči, jsme na pohádkové mýtině, v lese, a co slyšíte?

(Odpovědi dětí: foukání vítr šššš, včely bzučí z-z-z, komáři zvoní z-z-z, šustí listí atd.).

Práce na magnetické tabuli.

vychovatel:

Děti, podívejte se na tento obrázek, vypadá to lesní mýtina? Ne, co by mělo růst na mýtině? (Odpovědi děti: stromy, tráva). Jaké stromy znáš?

(Děti odpoví a učitel přiloží obrázky předmětů na tabuli).

Stromy jsou vysoké a tráva krátká. Kdo další na obrázku chybí? (zvířat)

Vytváření hádanek:

Dlouhé ucho

Koule chmýří

Šikovně skáče

Miluje mrkev.

(Zajíc)

vychovatel:

Jak vypadá zajíc? (na vatě, na hrudce, jako chmýří). jakou barvu? Má zajíc velký ocas? Proč má zajíc tak dlouhé nohy?

Ocas je chlupatý,

Srst je zlatá.

Žije v lese

Krade slepice z vesnice.

(Liška)

vychovatel:

Jaký má liška ocas? Proč potřebuje tak dlouhý ocas? Kolik tlapek? uši?

Šedé, zubaté

Prohání se po polích,

Hledám někoho k jídlu.

(Vlk)

vychovatel:

Jaké oči má vlk? A co zuby?

V létě se toulá bez cesty

Mezi borovicemi a břízami,

A v zimě spí v pelíšku

Skryje si nos před mrazem.

(Medvěd)

vychovatel:

Jaké má medvěd tlapy? Proč nevidíme žádné stopy medvěda? Co dělá medvěd v zimě?

Výborně, uhodli jste správně a víte, jak na to všechno zvířata se pohybují?

Fízminutka:

Horký den lesní cesta(Děti klidně chodí v kruhu, jedno po druhém.)

Zvířata šla k vodě.

Tele šlapalo za losí matkou, (Jdou a hlasitě dupou.)

Za liščí matkou se plížila malá liška, (Plížejí se na špičkách.)

Ježek se kutálel za svou matkou ježkou, (Dřepí se a pomalu postupují vpřed.)

Medvědí mládě následovalo medvědí matku, (Koloupějí se.)

Veverky skočily za veverčí matkou, (Skáčou v dřepu.)

Za matkou zajíčkem jsou šikmí zajíci, (Skáčou na rovné nohy.)

Vlčice vedla vlčata za sebou. (Chodí po všech čtyřech.)

Všechny matky a děti se chtějí opít. (Obličej v kruhu, provádějte pohyby jazykem - "lapoval".)

vychovatel:

Tady je, kolik jsme se toho naučili lesní zvěř jak vypadají, jak se pohybují. A taky mám zajímavou básničku, ze které se dozvíme, kdo kde bydlí. Začnu a vy mi pomůžete pokračovat.

Medvěd žije... (v doupěti)

Lisa žije... (v díře)

Vlk se usadil... (v doupěti)

A veverka (v prohlubni)

Prostě zajíček, chudák zajíček

Pod keřem... (zasedání)

Jeho ocas... (malý)

Je plný strachu (třese)

vychovatel:

Dobrá práce! Nyní jsme také zjistili, kde bydlí Vše: medvěd, liška, zajíc, veverka a jak je jedním slovem nazvat? (divoká zvířata) Proč se jim tak říká? (odpovědi dětí)

A teď řeknu kouzelná slova a proměníte se ve zvířata.

(Učitel věší medaile s obrázky zvířat)

Hra "Řekni o sobě"

Děti mluví o sobě jménem portrétovaných zvířat: kdo jsou oni? kde žijí? co jedí? co mají? Jak se mláďata jmenují?

vychovatel:

Dobrá práce! Moc se mi líbily vaše příběhy a dávám vám tyto medaile, můžete si s nimi potom hrát třídy. A kdyby vám to chtěl ještě někdo říct, rádi si to poslechneme.

No, teď je čas, abychom se vrátili z naší cesty. Zavři oči, říkám kouzelná slova a jsme zpátky v naší školce, dál třída.

Kluci, užili jste si výlet na pohádkovou louku? A nyní shrneme a řekneme vše, co jsme se naučili o používání tohoto modelu.

(Ukázka modelu a příběhy od dětí).

Publikace k tématu:

"Jaro". Shrnutí lekce o rozvoji řeči a seznámení s přírodou ve střední skupině. Cíl: Shrnout představy dětí o jaru. Obohaťte smyslové zážitky prostřednictvím řeči, doplňte slovní zásobu různými definičními slovy. Produkce.

Abstrakt NOOD o seznámení s původní přírodou Téma: „Návštěva Viryavy“ Střední skupina Pedagog: Merkulova Valeria Alekseevna Účel:.

Shrnutí vzdělávacích aktivit v tělesné výchově ve střední skupině „Na návštěvě u lesní víly“ v rámci týdne „Lesní zvířátka“ Khuraseva Olga Alekseevna, instruktorka tělesné kultury Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce město Abakan.

Shrnutí OS pro seznámení s vnějším světem v seniorské skupině „Jak se medvěd lesní zvěř a veverka připravují na zimu“ Cíle: poskytnout představu, že les je domovem pro divoká zvířata. Rozvíjet u dětí představu o sledu událostí.

Shrnutí lekce o seznamování dětí s přírodou ve střední skupině „Výsev semen ředkvičky“ Cíle programu: seznámit děti s vzhled semena ředkvičky. Naučte děti zasévat semena do země, stanovte s dětmi, jakou půdu. Upřesněte.

Sekce: Práce s předškoláky

Cíl: upevnit znalosti dětí ve věku 4–5 let o divokých zvířatech středního Ruska a severu (liška, zajíc, veverka, medvěd), pokračovat v utváření znalostí dětí o jejich životě v zimě.

úkoly:

  • Rozšiřte si obzory, rozvíjejte zájem o divoká zvířata (liška, zajíc, veverka, medvěd);
  • pěstovat lásku k živé přírodě, vytvářet chuť pečovat o lesní zvěř.

Zařízení:

  • obrazy s obrázky divokých zvířat v zimě;
  • výstava beletrie o lesní zvěři;
  • počítač prezentace(interaktivní hra) „Zimní píseň lesa“;
  • projektor, notebook, zvuková nahrávka písně „Kdyby nebyla zima“, modrý balónek, „dopis starého muže Lesovičoka“ (zvuk), hračka starý muž Lesovichok.

Průběh lekce

I. Organizační moment.

Děti si prohlížejí ilustrace zvířat a knih. Do skupiny letí modrý balónek s pohlednicí (dopisem) uvázaným na provázku. Děti chytit míč. Učitel přečte dopis, zapne se projektor):

Dobrý den, milí kluci! Jmenuji se starý muž Lesovichok. Slyšeli jste o tom?
Dnes vás zvu na procházku zimním lesem, při které se dozvíte, jak přezimují lesní obyvatelé. Jste připraveni? Tak do toho!
Ale nejdřív chci, abyste uhádli moje lesní hádanky.

II. Hádání hádanek.

První hádanka.

Chytře se schovává v díře,
Rád se toulám po dvoře!
Popadne kuře a jde do lesa!
A její jméno je...

Děti: Liška!

Objeví se snímek s hádankou a obrázkem lišky.

Druhá záhada.

Ne jehně nebo kočka,
Nosí kožich po celý rok
Šedý kožich - na léto,
Na zimu jiná barva.

Děti: Je to zajíc!

Objeví se snímek s hádankou a obrázkem zajíce.

Třetí záhada.

Červené zvířátko.
Skákejte a skákejte mezi stromy.
Nežije na zemi
A v dutém stromě.

Děti: Je to veverka!

Objeví se diapozitiv s hádankou a obrázkem veverky.

Čtvrtá hádanka.

PEC a velký,
V zimě spí v pelíšku.
Miluje šišky, miluje med,
No, kdo to pojmenuje?

Objeví se diapozitiv s hádankou a obrázkem medvěda.

III. Dynamická pauza.

Objeví se starý muž Lesovichok (hračka): Dobrá práce! Vyřešil jsi všechny moje hádanky! A nyní je čas představit vám své přátele - obyvatele lesa.

Po „mostu“ (lavičkách) následují děti starce Lesoviče do „lesa“:

Tento most je velmi děsivý.
Přechod není vůbec jednoduchý:
Když budeš zírat, odletíš
A rozesměješ všechny kluky.

Dynamická pauza "Jak se máš?"

- Jak žiješ?
- Takhle!
- Jak běžíš?
- Takhle!
- Jak plaveš?
- Takhle!
- Čekáš na oběd?
- Takhle!
- Máváš za mnou?
- Takhle!
- Jak jsi zlobivý?
- Takhle!
- Jak spíte?
- Takhle!

IV. Poznávání života volně žijících zvířat (liška, zajíc, veverka, medvěd) v zimě.

Starý muž-Lesovičok upozorňuje děti na skluzavku s obrázkem lišky a říká:

Kluci, mám pomocníky. Jde o děti z přípravné školní družiny. Jsou velkými odborníky na divoká zvířata a přírodu. Nyní vám budou vyprávět o obyvatelích lesa.

Dítě 1: Liška je zástupcem čeledi psovitých. Její nejbližší příbuzný je pes. Existuje mnoho druhů těchto zvířat. Jejich hlavním stanovištěm je les. Své doupě si vytváří vykopáním hluboké díry s několika východy, která je umístěna pod kameny, mezi kořeny velkých stromů nebo na jiných vhodných místech. Lišky mají protáhlé tělo a prodlouženou tlamu. Její nohy jsou krátké a její ocas je velmi dlouhý a huňatý. Barva srsti se pohybuje od hnědé po světle oranžovou. Zuby lišky jsou stejné jako zuby psa, ale jsou ostřejší. Kořist lišky tvoří různá zvířata, od mladých srnců až po chrousta, ale nejčastěji požírá různé myši. Liška se nejraději vydává za kořistí v noci, ale na neobydlených a tichých místech loví i ve dne.

Dítě 2: Zajíci mají nejraději louky, pole, křoviny a lesy. Zajíc má protáhlé tělo, dlouhé uši, jeho přední nohy jsou krátké a zadní velké a dlouhé - to mu pomáhá rychle běhat a skákat daleko. Zajíc má akutní sluch, takže může uniknout útokům predátorů. Srst zajíců má různé odstíny hnědé, hnědé, červené a šedé barvy. V zimě mění barvu na bílou, což pomáhá zajícům maskovat se. Tato zvířata se živí bylinami, zeleninou, podzemními houbami a někdy bobulemi.

vychovatel: Kluci, v zimě je v lese zima. Doporučuji se trochu zahřát. Jak se zahřejeme?

Děti: Můžete zapálit a najít lesní chýši. Můžete si také zahrát venkovní hry.

vychovatel: Jaké venkovní hry o divokých zvířatech znáte?

Děti:„Medvěd“ (Jednou jsme šli v lese...), „U medvěda v lese“, „Liška mazaná“, „Zajíc bez domova“.

V. Venkovní hra.

Děti si vyberou kteroukoli ze jmenovaných her. Například „Sly Fox“.

(Děti stojí v kruhu se zavřenýma očima. Učitel vybere „mazanou lišku“ dotykem jeho ruky, poté vyzve děti, aby otevřely oči. Děti volají: „Sly liška, kde jsi?“ Dítě vybrané učitel říká: „Tady jsem, liška mazaná!

Děti, které volaly mazanou lišku, se rozprchly po hřišti. "Liška" dohání děti. Hra se hraje podle principu hry „Pasti“).

Objeví se snímek s obrázkem veverky.

Dítě 3: Veverka je malý hlodavec. Má protáhlé tělo a uši, stejně jako načechraný ocas. Jeho barva je hnědá, někdy šedá. Žijí v dutinách stromů. Veverky se živí vegetací. Na zimu si dělají zásoby ořechů a hub. Někdy jsou veverky považovány za škůdce, protože mohou žvýkat vše, co je povoleno a není povoleno; jejich zuby jsou vždy ostré.

Objeví se snímek s obrázkem medvěda.

Dítě 4: Medvěd je velké zvíře a může jíst různé potraviny. Někdo dává přednost rostlinné potravě a někdo dává přednost živočišné stravě. Medvědi dobře šplhají a plavou, rychle běhají a dokážou stát a chodit na krátké vzdálenosti na zadních nohách. Mají krátký ocas, dlouhou a hustou srst, stejně jako vynikající čich a sluch. Loví večer nebo za svítání. Obvykle se lidí bojí, ale mohou být nebezpeční na místech, kde jsou na lidi zvyklí, zejména na ledního medvěda. Medvědi žijí na různých místech - lesy, stepi, hory a dokonce arktický led. V zimě se ukládají k zimnímu spánku. Místo dlouhého spánku se nazývá doupě. Během této doby žijí z tuku, který nashromáždili.

VI. Reflexe je výsledkem lekce.

vychovatel: Jaká zvířata jsme dnes potkali v lese? Co nového jste se dozvěděli o každém obyvateli lesa?

Odpovědi dětí.

Starý lesní muž: Tak lidi, je čas se rozloučit! Jsem velmi rád, že jste se dozvěděli mnoho nového o obyvatelích lesa. Uvidíme se příště. Sbohem! Je čas, abyste se vrátili mateřská škola. A abyste se tam dostali rychleji, dávám vám lyže!

Děti na „lyžích“ se vracejí do školky z „lesa“ na píseň „Kdyby nebyla zima“.

Téma: "Roční období".

Naučte děti rozlišovat znamení ročních období;

Pomoci porozumět sledu životních procesů v přírodě a přirozeným změnám, ke kterým v ní dochází;

S pomocí poetických slov ukázat krásu různých ročních období, rozmanitost sezónních jevů;

Procvičte si hádání hádanek o zvířatech;

Kultivujte pozornost a myšlení.

Materiál: zajíček, obálka, obrázky s ročními obdobími.

Průběh lekce:

Pedagog: Kluci, dnes nás chce navštívit zajímavá hračka - zvířátko, ale tento host se objeví, až když o něm vyřešíte hádanku:

Kulička chmýří, bílé ucho,

Hbitě skáče a miluje mrkev.

kdo to je? - (zajíc).

Pedagog: Výborně, kluci, uhodli jste hádanku. Podívejte, zajíček má v tlapkách neobvyklou obálku. Podívejme se, co tam je.

Vychovatel: A ty, zajíčku, sedni si na židli, budeš hostem v naší skupině.

Pedagog: Zajíček chce zkontrolovat, jestli znáte znamení ročních období?

Musíte nejen uhodnout hádanku, ale také najít obrázek, který znázorňuje toto roční období.

1. Jsem stvořen z tepla, teplo si nosím s sebou,

Ohřívám řeky, "Plavej!" “ – zvu

A všichni mě za to milujete. (Jsem léto)

2. Přináším úrodu, znovu osívám pole,

Posílám ptáky na jih, lámu stromy,

Ale já se nedotýkám borovic a jedlí. (já jsem podzim)

3. Mám toho hodně na práci: Jsem bílá deka

Pokrývám celou zemi, odstraňujem řeky z ledu,

Bílá pole, domy, říkají mi. (Zima),

4. Otevírám poupata do zelených listů,

Oblékám stromy, zalévám úrodu,

Je tu velký pohyb, volají mě. (Jaro),

5. Jak lehké, tak široké

Naše tichá řeka

Pojďme si zaplavat

Splash s rybou. (Letní),

6. Prší, je zima, jako led.

Listí víří po loukách.

A husy v dlouhém karavanu

Létají nad lesem. (Podzim).

7. Pod modrou oblohou

Skvělé koberce,

Leskne se na slunci, sníh leží;

Průhledný les sám zčerná

A smrk se mrazem zezelená,

A řeka se třpytí pod ledem. (Zima).

8. Na mýtině, blízko cesty

Stébla trávy se prodírají.

Z kopce teče potok,

A pod stromem je sníh. (Jaro).

(Děti dávají odpovědi na tabuli)

Pedagog: Výborně, kluci, uhodli jste všechna roční období správně.

Pedagog: Jaké je teď roční období? Jak jsi věděl, že je jaro? (Odpovědi dětí)

Pedagog: Přesně tak. Teprve na jaře se stromy oblékají do zelených šatů a ptáci si staví hnízda a líhnou svá mláďata.

Pojďme si s vámi vyjmenovat znamení jednotlivých ročních období (odpovědi dětí)

FYZICKÁ MINUTA

Pedagog: Kluci, podívejte, v naší skupině rozkvetl mimořádný zázrak - strom!

Vzpomeňte si, jak v knize K.I. Chukovského rostly obrázky a boty na větvích zázračného stromu.

Pedagog: A dnes nám na stromě vyrostly pestrobarevné koule pro veselé děti.

Báseň:

Jako naši u brány

Zázrak - strom roste

Ne listy na něm, ne květiny na něm,

A barevné koule!

Ano, není to snadné, ale magické

S hádankami.

Proč zíváš, neodřízneš je?

Sasha půjde ke stromu a vybere míč ze stromu.

(volané dítě uhodne hádanku napsanou na míči)

"V zimě spí, v létě rozvíří úly." MEDVĚD,

"Ocas je načechraný, srst je zlatá,

Žije v lese, ve vesnici krade slepice." LIŠKA.

"Pod borovicemi, pod jedlemi běhá pytel jehličí." Ježek.

„Nosím nadýchaný kožich.

Bydlím v hustém lese,

V dutině na starém dubu,

Okusuji ořechy." VEVERKA.

Pedagog: Kluci, o jakých zvířatech byly ty hádanky? (Odpovědi dětí)

Proč se jim říká divoký? (Odpovědi dětí)

No, vyberu poslední míč. Co je zde napsáno: zajíček nabízí hru: „Brouci“ (Děti se řídí příkazy učitele - brouci letěli, brouci se posadili, plácali se, odpočívali.)

odpočinuli jste si? Je čas, abychom se rozloučili s lesním hostem. Chce nám něco říct:

Dobrá práce vám všem, vyřešili jste všechny hádanky. A vy děti byly ve hře také dobré.

Sbohem, děti, je čas, abychom se rozloučili.

Sbohem, králíčku. Přijďte nás navštívit a vezměte s sebou i další zvířata.

Katedra středního odborného a počátečního odborného výcviku

školství Tomská oblast

OGBOU "Státní pedagogická škola Tomsk"

(OGBOU "TGPC")

Úvod do přírody ve střední skupině

Obyvatelé lesa

Vyplnil: student skupiny 543

3. ročník korespondenčního kurzu

Solonitsina Ksenia Leonidovna

Kontroloval: učitel

střední skupina

Emeljanová Světlana Anatoljevna

  • Botková Larisa Aleksandrovna, učitelka nejvyšší kvalifikační kategorie
  • Petrova Olesya Aleksandrovna, učitelka 1. kvalifikační kategorie
  • Rudneva Olga Nikolaevna, učitelka 1. kvalifikační kategorie

MŠ MBDOU 40 Kiselevsk, Kemerovská oblast

Vzdělávací oblast: "kognitivní vývoj"

Integrace oblastí: "Sociální a komunikační rozvoj" , "Vývoj řeči" .

Cíl: rozšiřovat u dětí porozumění pokojovým rostlinám, jejich výhodám a struktuře.

úkoly:

  1. Rozšiřte znalosti dětí o pokojových rostlinách, upevněte myšlenku, že rostlina je živá bytost. Seznamte děti s novou pokojovou rostlinou - pelargónií a oslavte ji charakteristické rysy. Posílit schopnost rozpoznávat známé rostliny a pojmenovávat jejich části (kořen, stonek, list, květ) pomocí modelů.
  2. Doplňovat a aktivovat slovní zásobu dětí na základě hlubokých znalostí. Rozšiřte slovní zásobu: pelargónie, suchá a mokrá půda, vlhkost.
  3. Pěstovat zájem o výzkumné činnosti; naučit myslet a vyvozovat závěry. Podporujte touhu pečovat o pokojové rostliny, zacházejte s nimi s láskou a něhou.

vychovatel.

Děti vstupují do skupiny, učitel čte báseň:

Pojďme se pomalu projít zahradou
A ahoj, řekni, každé květině.
Musím se sklonit nad květinami
Netrhat nebo řezat je,

A abychom viděli jejich laskavé tváře
A ukázat jim laskavou tvář.

Kluci, teď si připomeneme, o čem jste mluvili s Ninou Petrovnou na posledním setkání...

Sledování videoklipu "Rostliny jsou naši přátelé" .

vychovatel.

Kluci, co myslíte, kdo čistí vzduch od prachu a špíny v naší skupinové místnosti?

Odpověď dětí: pokojové rostliny (Hudba se přehrává a na obrazovce se objeví snímek 1 "Květina kvete" ) .

vychovatel. Právo! Ve skupině, v domě, v obytných prostorech čistí vzduch pokojové rostliny.

Proč se těmto rostlinám říká pokojové rostliny?

(Protože rostou v místnostech, obytných prostorech.)

A proč potřebujeme pokojové rostliny?

(Pro krásu vytvářejí v našem domově útulnost. Člověk zdobí svůj domov pokojovými rostlinami).

vychovatel.

Kluci, víte, dnes jsem přišel do naší skupiny a viděl jsem na okně tuto květinu. Kdo myslíš, že nám to mohl dát? (odpovědi dětí)

A dal jsem to naší skupině "Teremok" Spring požádal, aby se o něj postaral a postaral se o něj. A pak nám to přinese spoustu radosti. Kluci, jaké je teď roční období? Na jaře příroda ožívá a naše pokojové rostliny po zimním odpočinku také.

Kluci, víte, jak se tato pokojová rostlina jmenuje? (Žádný.)

vychovatel. Tato pokojová rostlina se nazývá "Pelargónie" (Snímek 2 – pelargónie) nebo pelargonium. A také mu říkají "jeřábový nos" , protože květní sloup někdy přerůstá v dlouhý "zobák" , velmi podobný zobáku jeřába. Nyní si snadněji zapamatujete název této rostliny. Pojďme se na to podívat blíže. Co má pelargónie? (Snímek 3. "Struktura pelargónie" )

Odpovědi dětí: kořen, listy, stonek, květy (pokud rostlina kvete).

vychovatel (shrnuje odpovědi dětí)- Přesně tak, muškáty mají stonek, listy a kořeny. (květiny).

vychovatel. Jaký tvar mají listy pelargónie? Jakou barvu mají listy? (Odpovědi dětí).

vychovatel (shrnuje odpovědi dětí). – Listy pelargónie jsou kulatého tvaru, jasně zelené barvy, list může mít i hnědý kruh na okraji nebo s bílým okrajem.

Jakou barvu mají květy pelargónie? (Odpovědi dětí).

vychovatel:

– Květy pelargónie mohou mít různé barvy: bílá, růžová, červená, karmínová. Květiny se shromažďují v květenstvích, jako jsou deštníky. (Snímek 4)

vychovatel:

– Kde jsou kořeny pelargónie? Proč si myslíte, že rostlina potřebuje kořeny? (Odpovědi dětí).

vychovatel (shrnuje odpovědi dětí)

-Kořeny rostliny jsou v zemi. Díky kořenu rostlina nepadá a drží se pevně v zemi. Kořen také živí rostlinu. Když zaléváme půdu v ​​květináči, kořen nasaje vodu a ta stoupá po stonku k listům a květům (Doprovází příběh show). Aby rostlina neuvadla, je potřeba ji zalévat.

Tak jsme potkali novou rostlinu.

vychovatel:

– Kluci, řekněte mi, co si pamatujete o pelargónii. (Odpovědi dětí).

Kluci, řekněte mi, kde jsou pokojové rostliny v naší skupině?

V koutě přírody.

vychovatel:

Představme pelargónie našim rostlinám v koutku přírody. Mezitím se naše květiny zdraví, zvu vás na fyzické sezení "Květiny" .

Ptám se tě, květinko:
Seberte si papír
Vydejte se na cestu
Klepněte na nohu.

Zatřes hlavou
Pozdravte ráno sluníčko.
Mírně nakloňte stonek
Zde je nabíječka na květinu.

Teď se umyj rosou,
Otřes se a uklidni se.
Konečně jsou všichni připraveni
Oslavte den v celé jeho kráse.

(Děti provádějí pohyby v souladu s textem).

vychovatel:

– Zvu děti do kouta přírody.

Chlapi, podívejte, naše muškát se už spřátelil s rostlinami v tomto koutě přírody.

Jaké pokojové rostliny se vyskytují v našem koutě přírody? (fialka, balzám, aloe, štika...). Děti mluví o rostlinách.

vychovatel.

- Kluci, co má každá rostlina? (kořen, stonek, listy)

Jak se podle vás rostliny od sebe liší? (tvar listu, velikost, některé mají květy, jiné ne).

Dobrá práce! A teď si zahrajeme hru "Struktura květiny" .

(Učitel rozdá dětem kartičky s obrázky kořene, stonku, listů, květu). Děti střídavě vykládají karty na flanelograf a pojmenovávají část rostliny.

- Kluci, zkuste uhodnout moji hádanku:

„Nejsou tam ruce ani nohy, ale hýbe se.
Nemá nos, ale dýchá.
Nemá ústa, ale pije a jí." (Rostlina)

Správně, je to rostlina! Jak se rostlina pohybuje, když nemá nohy? (roste, obrací se ke světlu)

Jak rostlina dýchá? (přes listy, kořeny)

Jak se rostlina živí? Stejně jako my? (kořeny)

Správně, jsou to kořeny, které živí rostlinu.

Kde se skladuje potrava pro rostlinu? (v zemi, půdě)

Výživa rostlin je obsažena v půdě, ve které rostou. A pokud rostlinu vytáhnete ze země a necháte ji tak, zemře.

Rostliny se pohybují, dýchají, jedí. To znamená, že o nich můžeme říci, že jsou to živé bytosti jako vy a já.

vychovatel:

Teď si zahrajeme hru "Co potřebují rostliny k růstu" . (Snímek 5).

Vyberme z těchto nákresů - schémat jen to, co je potřeba pro život našich rostlin.

Kropicí konev! Je to tak, rostliny zaléváme konví.

Slunce! Bez sluneční světlo, rostliny nerostou v teple.

Rostliny potřebují půdu, vzduch a vodu. Aby rostliny byly krásné, dobře rostly a kvetly, je třeba je krmit speciálními hnojivy. A rozhodně potřebují dobrou péči, naši péči a lásku. A poděkují nám čistým vzduchem.

O tom, jak správně pečovat o rostliny, si povíme v další lekci. A nyní vás zvu, abyste ještě jednou obdivovali rostliny v našem koutku přírody.