Jsme budoucí školáci. Afrizunova E.V. Učitel přípravné skupiny „The Scarlet Flower“ - prezentace. Ilustrační a tištěný obrazový materiál


Relevantnost projektu Příprava do školy je těžkým obdobím v životě předškoláka, jeho prvním sociální konflikt. Co je to „učení“? Je to zábavné nebo nudné? Obtížné nebo snadné? V první řadě je to zodpovědné. Malý muž je ve stavu očekávání: přichází něco velmi významného a atraktivního, ale stále je to nejisté. Celý životní styl dítěte se radikálně mění. To hlavní, co dítě potřebuje, je pozitivní motivace k učení. Vztah dítěte ke škole se utváří ještě předtím, než do ní jde. A zde hrají důležitou roli informace o škole a způsobu, jakým jsou prezentovány rodiči a učiteli MŠ.




Cíle projektu: Rozšíření znalostí dětí a rodičů o učení ve škole. Formovat volní a motivační složky budoucího školáka; Orientace každého dítěte na samostatnost, sebedůvěru, úspěch a vlastní účinnost (jistotu ve svém jednání).






Zásady plánování projektu: Rozdělení metod a technik v projektové práci, zohlednění odlišné typyčinnosti: Provádění integrace různ vzdělávací oblasti. Při výběru materiálu je zásadní nevybočovat z organizovaného vzdělávacího procesu.


Očekávaný výsledek: Formování „vnitřního postavení školáka“ u dětí přípravné skupiny na školu; Akumulace velkého množství znalostí o škole; Změna motivace dětí na vyučování; Zvyšování kompetencí rodičů v přípravě dětí na školu;


Model tří otázek Co víme, co chceme vědět, kde se to dozvíme, že z nás brzy budou školáci. co je škola? Jak učí ve škole? Kdo ve škole učí? Co potřebujete ke studiu ve škole. Proč chodíme do školy? Zeptejte se dospělých. Učte se z literatury (encyklopedie, časopisy). Podívejte se na ilustrace, sledujte karikatury o škole, promluvte si s učitelem.


Plán realizace projektu: 1. Výběr tématu. 2. Vyjádření problému. 3. Určení účastníků projektu. 4. Stanovení cílů a záměrů. 5. Výběr metod a technik práce. 6. Společné a nezávislé aktivity účastníků k realizaci projektu. 7. Shrnutí.










Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav

„Školka č. 9 „Slunce“ kombinovaný typ“

Prokopyevsk, Kemerovská oblast

Shrnutí přímé výchovné činnosti v přípravné logopedické skupině pro školu „Jsme budoucí školáci!“

Připravený

učitel - logoped Kozlovskaya G. D.

Prokopyevsk 2013

Shrnutí závěrečné přímé vzdělávací aktivity s přihlédnutím k integraci vzdělávacích oblastí „Komunikace“, „Zdraví“, „Hudba“, „Socializace“ formou KVN na téma „Jsme budoucí školáci!“ v předškolním logopedickém kroužku

Cílová: prokázat úroveň připravenosti žáků na školu

výcvik.

úkoly:

ukázat:

    stupeň utváření fonematické analýzy a syntézy na základě materiálu slov různých slabičných struktur; ("Sdělení")

    úroveň rozvoje souvislé řeči založené na převyprávění textu s vymýšlením následných dějů pomocí gramaticky správných a logicky úplných vět;

    stupeň zvládnutí čtení; ("Sdělení")

    úroveň rozvoje řečově-sluchové, zrakové a motorické paměti; ("Sdělení")

    utváření prostorově-časových orientací na sebe; ("Sdělení")

    formování lingvistického smyslu. ("Sdělení")

2. Určit úroveň formování mravní a volní sféry: podpora smyslu pro odpovědnost a vzájemnou pomoc. ("Socializace")

3. Prokázat rozvoj pohybové sféry, emočních reakcí a schopnosti kombinovat pohyb a hudbu. („Zdraví“, „Hudba“)

3. Posoudit míru utváření znalostí, schopností, dovedností a schopnost je využívat při seberozvoji. ("Socializace")

Materiály a vybavení:

emblémy týmů „Pochemuchek“ a „Iskorok“, mapa města zvuků a písmen, nápis „KVN je... Skvělé! Zajímavé Přátelské! Obtížné!... Výborně“, zelené a modré signální karty, dvanáct karet s obrázky k vymýšlení slov podle prvních hlásek, dvě karty se slovy ke zvýraznění dalšího slova, dvanáct karet s úkoly (soutěž v gramotnosti), zvukový diagram slovo „škola“, kostky s písmeny A, Z, B, U, K, A (každý 2 kusy), předměty pro rozložení překážkové dráhy, certifikát a diplom, personalizované klíče.

Metodické techniky:

konverzace, vysvětlení, čtení, dělal. cvičení, dělal. hry, hádání hádanek, vedení prohlížení a rozboru obrázků objektů, vyprávění - uvažování.

Skupina je slavnostně vyzdobena. Na centrální stěně je město zvuků a písmen, nápis „KVN is...Great! Zajímavé Přátelské! Obtížný! Skvělé!“, přehrávače zvuku.

Děti vstupují na hudbu V. Shainského „Je zábavné chodit spolu.“

Úvodní řeč logopeda.

Přátelé! Vy a já jsme dlouho cestovali městem zvuků a písmen v nádherné zemi AZBUKA.

Seznámili jsme se se zvuky a písmeny našeho rodného ruského jazyka, vytvářeli jsme slova ze zvuků, psali je, četli je a řešili s nimi hádanky.

V hodinách jsme se učili přemýšlet, převyprávět a skládat příběhy. Dělali jsme to nejen ve školce, ale i doma s mámou, tátou, prarodiči. Zde jsou naše úžasné logopedické sešity, kde jsou poznámky „Chytrá holka“, „Výborně“, „Jen tak dál!“, „Těším se z vašich úspěchů“ atd. Mnoho z vás již získalo tituly „Budoucí školačka “ nebo „Budoucí školačka“ .

Zvu vás k účasti na KVN s názvem „Jsme budoucí školáci! - soutěž veselých a vynalézavých lidí, kde každý účastník musí ukázat svou gramotnost a vynalézavost a společně - ukázat jednotu, kamarádskou podporu a přátelství.

    Co je KVN? Přečtěte si to. (Oslovte středovou stěnu).

Dnes by si každý měl vysloužit svůj talisman – osobní klíč (klíč s prvním písmenem svého jména), který vám pomůže odhalit tajemství gramotnosti již ve škole.

Týmy se tedy účastní KVN

    "Sparkles", kapitán týmu...

    (Věnujte pozornost týmovým emblémům)

    "Proč", kapitán týmu...

Zastupuji porotu, která bude hodnotit splnění soutěžních úkolů.

(Je navržena porota složená z vedoucího, rodičů z obou týmů a učitele - logopeda druhé skupiny).

Další důležitá podmínka: pokud máte potíže s dokončením úkolu, můžete požádat o pomoc kamaráda – vyzvedněte si zelenou kartu, nebo dospělého – vyzvedněte modrou kartu.

S každým týmem pracují rozhodčí a pedagogové.

Týmové pozdravy

Motto

"jiskří"

„Naše motto je jednoduché, přátelé!

Spal sebe, zapal ostatní,

Buď napřed, tečka!"

"Proč kuřátka"

Jsme kluci Pochemuchki.

To pro tebe nejsou bílé ruce,

Všechno prozkoumat, všechno zjistit,

Nehledejte snadné cesty!"

Zdravím druhý tým

"Sparkles" - "Proč kuřatům"

"Kdo nehoří, kouří nebe!"

"Proč" - "Sparkles"

« Tvoje malá kaše jedla,

Porazit naše!

Pozdravy od poroty

"jiskří"

"Ať jsou tvé oči ostré jako tato jehla."

"Proč kuřátka"

"A svědomí je čisté jako tato voda."

(Týmové pozdravy nejsou bodovány.

Ukažte týmům jejich umístění, ale týmy se neumístí, protože další soutěž vyžaduje diskusi.)

1 soutěžní úkol – bleskový turnaj „Znáte tajemství gramotnosti?“

Cvičení. Jasně, srozumitelně, souvisle a rychle odpovídejte na položené otázky.

Čas na diskusi je jedna sekunda, odpověď dává jedna osoba nebo skupina (o formě odpovědi rozhoduje kapitán, který je také zodpovědný za správnost práce týmu).

Porota hodnotí odpověď týmu na každou otázku:

    1 bod – úplná, správná a rychlá odpověď;

    0,5 bodu – odpověď s komentářem;

    0,5 bodu – pomoc od jiného týmu.

1.- Pamatujte na motto logopedické skupiny.

" Jedno dítě.

Kdo chce mluvit

Musí promluvit

Všechno je správné a jasné,

Podle zvuků je to jasné.

Děti.

Promluvíme si

A budeme napomínat

Všechno je správné a jasné,

Jen podle zvuků, aby to bylo jasné."

Řekněte báseň o samohláskách a souhláskách ruského jazyka.

2.- Kolik samohlásek je v ruštině? Vyjmenuj je.

Kolik samohlásek?

Jaké jsou souhláskové zvuky? Dát příklad.

3. –Pamatujte na pravidlo dělení na slabiky.

Jak poznat znělou souhlásku?

„Kolik samohlásek je v jednom slově,

Tolik slabik

To ví každý

Ze školky."

4.- Zvýrazněte první zvuk v názvu příkazu. Řekni mi všechno, co o něm víš.

__________________________________________________________________

(Týmy zaujmou svá místa u stolů)

2. soutěžní úkol „Hádanky od našich přátel - zvukařů“.

Cvičení. Pomocí prvních zvuků slov a obrázků vytvořte nové slovo. Výsledné slovo napište hůlkovým písmem.

Každý člen týmu dostane kartičku s obrázky.

Účastník, který samostatně složil nové slovo, získá 1 bod – modrý bodový žeton.

Ten, kdo složil slovo s pomocí - 0,5 bodu a bílý žeton.

Na konci se spočítá celkový počet bodů za žetony. Vítězem této soutěže je tým, který samostatně, správně a vytvoří nejvíce nových slov.

Rozhodčí rozdávají karty

Snímky:

    rybářský prut, letadlo;

pes, oblak, kladivo;

kožich, kachna, maska;

lopata, kachna, nože, ananas;

kráva, kachna, taška, tráva;

saně, autobus, nůžky, velryba, jehla;

husa, rak, osel, auto;

jehla, panenka, raketa, meloun.

    nože, zelenina, letadlo;

ryby, ananas, kočka;

myš, zelenina, letadlo, nádrž;

raketa, kachna, kočka, autobus;

jehla, kravata, raketa, meloun;

panenka, akvárium, šiška, autobus.

Na konci práce účastník pojmenuje nové slovo. Rozhodčí hodnotí samostatnost práce.

Počítání žetonů a slovo poroty.

3 soutěžní úkol. Soutěž kapitánů.

Slovo musíte rozluštit podle zvukového vzoru slova. Pojmenujte slovo podle jeho zvuků.

Dvě rady jsou uvedeny ve formě hádanek (pomocí prvních zvuků slov - obrázků vytvořte slovo (1) a v duchu napište spodní poloviny písmen tohoto slova (2).

Samostatné, rychlé a správné provedení je hodnoceno 1 bodem,

s pomocí - 0,5 bodu.

Slovo: škola

Obrázky: míč, panenka, oslík, lampa, akvárium;

šiška, tužka, osel, cibule, meloun.

Písmena: Ш, К, О, Л, А

4. soutěžní úkol „Školní hádanky - vysvětlení“.

"Je tu pro tebe další hra,

Teď začnu báseň,

Já začnu a ty skončíš,

Přidejte unisono."

    1.Na stránkách jsou všechna písmena od A do Z...( základní nátěr).

    2. Každý žák by si měl vzít s sebou do školy... ( deník).

__________________________________________________________________

    1.Kdo vybarví vaše album?

No samozřejmě…( tužka).

    2. Aby náhle nezmizel,

Dáme to pryč...( Penál).

    1. Mít kam psát,

Ve škole potřebujeme...( notebook).

    2. Aby byli dospělí i děti chytří ,

Přečtěte si další dobré ...(knihy).

Tato hra se nesoudí .

Cvičení. Každý tým dostane kartu se slovy. Musíte přečíst čtyři slova a pojmenovat další slovo. Vysvětlete, proč je to nadbytečné.

(Slova jsou rozložena na stojanu)

Čas na diskusi je 1 minuta. Jeden nebo dva lidé reprezentují tým. Důležitá je aktivita a účast každého člena týmu, s tím musí kapitán počítat.

Nejvyšší skóre je jeden bod za nejúplnější a nejrozumnější vysvětlení;

0,5 bodu za odpověď s komentářem.

Zajímavý přírůstek do týmu má hodnotu dalších 0,5 bodu.

slova:

pero knihy

primer tužkou

křídová učebnice

deska lavice

Ukázky odpovědí:

    1. Slovo „tabule“ je zde nadbytečné, protože pero, tužka a křída jsou psací potřeby, tedy to, čím píšeme. Tabule je předmět, na který píšeme.

    2. Kniha, základka a učebnice jsou předměty, ze kterých získáváme znalosti.

A lavice je školní nábytek, ten je nadbytečný.

Slovo poroty shrnuje výsledky 3. a 4. soutěže. Obecné oznámení o účtu

Soutěžní úkol 5 "Jsme snílci!"

Cvičení. Nejprve si musí každý tým pečlivě poslechnout část příběhu, poté zapojit svou představivost a přijít s vlastním zajímavým, dynamickým zakončením příběhu.

Vyzývám rodiče, aby se této soutěže zúčastnili. Mohou také prezentovat svou vlastní verzi příběhu a pomáhat tak vybranému týmu.

Příběh je hodnocen od začátku do konce.

1 bod tým dostává za samostatný příběh s logickým, zajímavým koncem;

0,5 bodu tým obdrží za příběh prezentovaný prostřednictvím otázek a vysvětlení.

0,5 bodu Tým získává další bonus za příběh napsaný rodiči.

    Tým "Sparkles"

SZO? (Podle E. Permyaka)

Jednou se dvě dívky hádaly o to, která z nich bude nejlepší studentkou.

    "Budu nejlepší studentkou," řekla jedna z dívek, "protože."

Maminka mi už koupila kufřík.

    "Ne, budu nejlepší student," řekla druhá dívka. já už mám

Mám aktovku, penál s uchy a nové šaty.

Dívky se rozhodly zeptat svého kamaráda, která z nich by byla nejlepší studentkou ve škole. Přišli jsme ji navštívit a ona četla základku.

    Co myslíš, že jejich přítel odpověděl? Pokračujte ve svém příběhu.

    Nemám čas. Ještě musím přečíst celou stránku v základce.

    "Proč," řekly dívky.

    "A pak, aby se z toho nestal špatný student," řekla dívka.)

    Tým "Proč"

K čemu jsou ruce? (E. Permyak)

Péťa a děda byli velcí přátelé. Mluvili jsme o všem možném.

Dědeček se jednou zeptal svého vnuka:

    A proč, Peťko, lidé potřebují ruce?

    "Hrát s míčem," odpověděl Petya.

    A k čemu ještě?

    Pohladit kočku.

    A k čemu ještě?

    Jak byste odpověděl, kdybyste byl Petit? Pokračujte ve svém příběhu.

(Péťa odpovídal dědovi celý večer. Odpověděl správně. Jen on byl malý a všechny ostatní lidi soudil podle vlastních rukou, a ne podle pracujících rukou, kterými se drží všechen život, celý svět pohromadě).

(Po představení příběhů dětí se vyslechnou odpovědi rodičů.)

Cvičení pro uvolnění a vytvoření pozitivní emoční nálady.

Při hudbě F. Chopina „Jarní valčík“ se děti postaví do kruhu, zvednou ruce nahoru (prsty spojené k sobě) a poté je spustí. Pak se chytí za ruce, postaví se na špičky a aniž by oddělili ruce, je zvednou. Poté pomalu spusťte ruce dolů, dřepněte si a zavřete oči. Podle

Na konci hudby děti otevřou oči, usmějí se a jdou na svá stanoviště.

6. soutěžní úkol „Literatura“

„Pojď, jdeme s tebou

Pojďme si hrát se slovy.

A udělej to rychle!"

Účastní se všichni členové týmu. Každý účastník obdrží kartu úkolu.

2. Dokončete úkol.

3. Rozhodčí – vychovatelé – sledují plnění úkolu.

1 bod – modrý bodový žetonÚčastník, který samostatně složil nové slovo, obdrží barvu.

Ten, kdo složil slovo pomocí – 0,5 bodu a bílý žeton.

Na konci se spočítá celkový počet bodů za žetony. Vítězem této soutěže je tým, který samostatně správně splní úkoly.

Úkoly.

    Určete polohu daného zvuku (S, Z, R, L) ve slově(začátek, střed, konec). Označte tužkou.

(Kde se nachází zvuk C ve slově „letadlo“?)

    Určete polohu daného zvuku (R, L, S, Z) ve slovech. Umístěte obrázky na odpovídající schémata.

(Pojmenujte slovo se zvukem C, kde C je na začátku?)

    Vyberte vhodný diagram pro slovo „banán“, „hrad“.

(Jaké je číslo, které odpovídá schématu slova „banán“ „zámek“?)

    Vyberte další slovo ( autobus, akvárium, meloun, loď). Věnujte pozornost prvním zvukům.

Vyberte další slovo (cibule, rak, brouk, autobus). Věnujte pozornost posledním zvukům.

(Pojmenujte další slovo)

    Kolik slabik obsahuje slovo ( raketa, pes)?

    Hádejte hádanky (voda, Vova).

    Změňte písmena ve slovech, jak napovídají čísla. Zapište si slovo.

(Jaké nové slovo jste dostali?)

Slovo poroty shrnuje výsledky 5. a 6. soutěže. Vyhlášení obecného účtu.

7 soutěžní úkol. Hra - štafetový závod „Slovo se zhroutilo. Kdo dokáže dát slovo dohromady rychleji?

Cvičení. Každému týmu jsou nabídnuty kostky s písmeny se slovem „abeceda“. Dopisy se rozpadly. Je třeba přidat slovo „abeceda“. Střídejte se, překonávejte překážky, umístěte dopis do blízkosti obruče, dotkněte se prvního člověka v koloně a postavte se jako poslední. Nejvyšší skóre je jeden bod za rychle a správně sestavené slovo. Kapitán stojí poslední a má právo chybu napravit.

Překážky:

    skákat přes tašky;

    had kolem kolíků

Slovo poroty pro tuto soutěž.

Mezitím se porota poradí a vybere tým – my se proměníme v odborníky, kteří vyhrají.

    Jak se jmenuje naše město?

    Proč se jí říká „černá perla Kuzbassu“?

    Jaké významné datum naše město letos slaví?

Představuji vám Taťánu Sychevovou, vítězku diplomu městské čtenářské soutěže „Město radosti“, věnované 80. výročí slavného města Prokopjevsk. Bude recitovat zpaměti báseň „City of Miners“ od Natalie Miller.

Hornické město

Od narození jsem do svého města zamilovaný.

Září jako perla se světly.

Celá země je zahřátá jeho teplem,

Ale pro mě není místo, které by mi bylo milejší.

Město Prokopyevsk - pýcha Sibiře,

Po celém světě je známý svým uhlím.

Nechť má píseň létat nad Ruskem,

Láska je v ní a pýcha zvoní.

Žij mé město, rozrůstej se vysoko a široko,

Jsem hrdý, že jsi vždy mladý,

Sibiř jsi oslavil svým uhlím.

Můj Prokopjevsk je pracovité město.

Hornická práce byla vždy čestná.

Děti s potěšením pozorují horníky.

Na světě jsou i jiná města

Ale můj Prokopjevsk je lepší než kdokoli na světě.

Závěrečné slovo logopeda

Moji přátelé! Dnes jsme test zvládli důstojně a ukázali naši gramotnost a vynalézavost, kamarádskou podporu a přátelství v konkurenci veselých a vynalézavých lidí.

Porota dostane slovo, aby shrnula výsledky. (Zúčastněnému týmu je udělen certifikát za první místo a diplom.

Každé dítě dostane talisman - klíč s prvním písmenem jeho jména s přáním úspěchu a štěstí ve školním životě a dalších úspěchů těm, kteří ještě zůstávají ve školce).

Hodně štěstí, budoucí školáci, protože velmi brzy řeknete: "Sbohem, dětinské!" Ahoj, škola!

Bibliografie

1 Volkovskaya T.N., Yusupova G.Kh. Psychologická pomoc předškolním dětem s obecným nerozvinutím řeči. – M.: Knigolyub, 2004. – 104 s.

2. Nízké ceny. Více než 9100 vzdělávací programy. Státní diplom pro kurzy, rekvalifikace a odborné školení. Certifikát pro účast na webinářích. Webináře zdarma. Licence.

Cíl: shrnout a systematizovat získané poznatky;
Rozvíjet kognitivní procesy děti, tvůrčí a intelektuální schopnosti.
Podporujte vzájemný respekt, zájem o učení a vzbuzujte pocit kamarádství.
Vybavení: tištěná magnetická písmena, karty s úkoly pro rozvoj řeči a matematiky pro každé dítě, obrázky zvířat, hmyzu, ptáků, obrázky na téma: „hnízdo“, „les“, „květiny“, obálky s úkoly, jednoduché tužky dítě, stojany, měkké moduly, červené a zelené kruhy, obrázky kognitivní vývoj o přírodě.

Průběh lekce:
Q: Já se na vás usměju a vy se na sebe usmějete a pomyslíte si: jak je dobře, že jsme tu dnes spolu. Jsme klidní a milí, přátelští a přítulní.
Dnes s vámi provedeme naši poslední lekci. Během roku jsme se učili písmena, učili se číst, seznamovali se s geometrické tvary, naučili se porovnávat a řešit příklady.
- Podívej, kdo k nám přišel? (Malvína)
- Ahoj, Malvino!
-M.: Dobrý den! Kdo jsi?
V.: - Jsme ze školky, děti v přípravné skupině do školy.
M.: Chodíš do školy?
V.: Ano.
M.: - Naučil ses počítat? Číst?
V.: Chcete kontrolovat naše děti?!
M.: Dobře! Mám pro tebe úkoly. Za každou správnou odpověď nebo splněný úkol dostanete jedno písmeno. Na konci testů z nich budete umět složit a přečíst slovo. Připraveni?
Obálka č. 1 „Zábavná matematika“
1. Úlohy: a) Devět zajíčků sní každý 1 mrkev. Kolik mrkví je potřeba na nakrmení všech králíčků?
b) Nad lesem létaly tři ryby. Dva přistáli. Kolik jich odletělo?
c) Káťa a Máša šly na houby. Káťa našla 9 hub a Máša 2 další. Kolik hub našla Máša? Kolik hub spolu našli?
d) Na stole byly 3 sklenice s lesním ovocem. Vova snědl 1 sklenici bobulí a položil ji na stůl. Kolik sklenic je na stole?
3. (vsedě na měkkých modulech) dokončete úkol:
a) - vložte požadovaný tvar do prázdné buňky;
b) - doplňte chybějící čísla;
c) – mezi čísla vložte správná znaménka<, >nebo =.
M.: Dobře! Splnili jste první úkol, dostáváte písmeno H
Obálka č. 2 „Příroda“
Otázka: Co je to příroda? (vše, co nás obklopuje – lesy, vzduch, slunce, země, zvířata...).
- Co znamená "neživá příroda?" - domy, kameny, nebe, slunce, vítr...
- Co znamená "divoká zvěř?" - zvířata, hmyz, rostliny, lidé, ryby, ptáci.
- Jak se jmenuje kniha, ve které jsou uvedeny ohrožené druhy zvířat, ptáků nebo rostlin? (Červená kniha)
Úkol: rozmístit zástupce na obrázcích podle jejich stanoviště. Divoká zvířata v lese, ptáci v hnízdě, hmyz v květinách.
V.: Výborně! Všichni byli rozděleni správně.
Dostanete další písmeno N.
Otázka: - Co si myslíte, že by se mělo udělat, aby zvířata, rostliny nebo ptáci nezmizeli z naší planety? (starat se o ně).
Nyní si zahrajeme hru „Dobré skutky“. Pokud je na obrázku dobrý skutek, zvednete červený kroužek, pokud špatný skutek, zvednete zelený.
Obálka č. 3 „Rozvoj řeči“
1. Názvy pohádek jsou zde napsané, ale všechny jsou popletené. Chyby je třeba opravit.
"Fedorinovo moře" (K. Čukovskij).
„Krtek v botách“ (C. Perrault).
"Hladké káčátko" (H.H. Anderson).
"Sousto" (H.H. Anderson).
"Jemná královna" (H.H. Anderson).
"Malý Mac" (V. Gauf).
"Šedé jezero" (D.N. Mamin - Sibiryak).
"Malý květ" (S.T. Aksakov).
„Stříbrné koryto“ (P. Bazhov).
2. Dokončete větu:
- Zajíc je v zimě bílý. A v létě...(šedá).
- Veverka žije v dolíku a ježek - ... (v díře).
- Zajíc je chlupatý a ježek je... (pichlavý).
- Pokud je stůl výše než židle, pak je židle ..(pod stolem).
- Pokud je léto teplejší než zima, pak zima je... (chladnější než léto).
- Pokud je kufr těžší než taška, pak je taška ... (lehčí než kufr).
- Liška má malou lišku a veverka má... (malá veverka). Písmeno U
Obálka č. 4 Fizminutka
Vyzývám všechny, aby se postavili blízko svých míst. A opakujte po mně slova a pohyby:
Jak se máte? - Takhle! (ukázat palec)
jak plaveš? - Takhle! (napodobit plavání)
Jak to jde? - Takhle! (chůze na místě)
Díváš se do dálky? - Takhle! (přiložit dlaň na čelo)
Máváš za mnou? - Takhle! (mává rukou)
Jak jsi zlobivý? - Takhle! (udeřit pěstmi do nafouklých tváří)
sedíš? - Takhle! (sedět tiše na svých místech). Dopis I
Obálka č. 5 (u stolů)
Úkol: Seřaďte písmena pomocí počítání.
Nelan kurcha ginak eretdat drashakna katsil
32541 42135 43261 7423651 63784152 624351
Pouzdro na tužky na tužku na tužku
Na jaká slova jsi přišel? Jak je nazvat jedním slovem? ( školní potřeby). Jaké školní pomůcky znáš? Dopis E.
M.: - a zde jsou mé otázky:
Obálka č. 6 (ústně)
1. Kolik dní má týden?
2. Jak se jmenuje stát, ve kterém žijeme?
3. Hlavní město naše země?
4. Příjmení prezidenta.
5. Na jaké řece leží naše město?
6. Jaká města znáš?
7. Čím je náš kraj známý?
8. Jak se jmenuje kniha, ve které jsou uvedeny vzácné a ohrožené druhy?
zvířata a rostliny?
9. Jak se jmenuje model zeměkoule?
10. Jaký svátek slavila naše země v poslední době? DOPIS I
Otázka: Jaké písmeno nám chybí? (NA)
V.: Malvíno, splnili jsme všechny úkoly.
Q: Jaké slovo jsi vymyslel? (studenti).
M.: Dobře. Všechny testy jste zvládli, mám pro vás dárky, které se vám ve škole budou hodit.

Kharlamova Natalya Dmitrievna
Pracovní pozice: učitel
Vzdělávací instituce: MATEŘSKÁ ŠKOLA MKDOU č. 18
Lokalita: Město Izobilny, Stavropolská oblast
Název materiálu:
Předmět:„Jsme budoucí prvňáčci“
Datum publikace: 12.06.2018
Kapitola: předškolní vzdělávání

Projektová činnost v předškolní družině

„Jsme budoucí prvňáčci“

Doba realizace: dlouhodobé (září – květen).

Typ projektu: psychologický a pedagogický.

Dětský věk: přípravná skupina

Účastníci projektu: učitelé, děti přípravná skupina,

rodiče, učitel primární třídy. Relevance projektu:

Vstup do školy je novou etapou v životě dítěte. Mnoho dětí s

S obavami, úzkostí a vzrušením překračují práh školy. Vždyť oni

osobnost začala zaujímat významnější roli sociální pozice- školák.

Tato slavnostní událost je někdy zastíněna úzkostí, strachem

neznámý. Aby se předešlo negativním emocím mezi prvňáčky a

V pomoci jim adaptovat se na školu, informace o škole a

tak, jak jej prezentují rodiče a učitelky mateřských škol.

Vztah dítěte ke škole se utváří ještě předtím, než do ní jde.

Mnoho rodičů se snaží vytvořit emocionálně atraktivní obraz

školy: "Budeš výborný student", "Najdeš si nové přátele,"

"Učitelé milují chytré děti, jako jste vy." Dospělí tomu věří

Tímto způsobem vštěpují dítěti zájem o školu. V

ve skutečnosti dítě naladěné na radostné, vzrušující

aktivity, které zažili i ty drobné, negativní emoce(útok,

žárlivost, závist, mrzutost) může ztratit zájem o studium na dlouhou dobu. Důvody

Škola nabízí spoustu takových emocí: selhání na pozadí

zdánlivý univerzální úspěch, potíže najít mezi nimi přátele

spolužáci, nesoulad mezi hodnocením učitele a obvyklým rodičem

pochvala atd.

Teoretická analýza pedagogická literatura a údaje z praxe

nás přesvědčil, abychom provedli cílenou práci na formování

děti z přípravné skupiny mají kladný vztah ke škole s

pomocí různých forem a metod práce, prostřednictvím tvorby podstatn

– rozvoj prostředí prostřednictvím pedagogického vzdělávání rodičů,

interakce s učiteli základních škol.

Projekty zaměřené na školu pomáhají zlepšit sociální a

kognitivní činnost dětí, cílevědomá formace v nich

integrační vlastnosti nezbytné pro úspěšné začlenění dětí do

školní život.

Cílová: utvářet představy o škole a pozitivní vztah k

školní život.

úkoly:

Pro děti

1. Formování motivace k učení a zájmu o samotný proces učení

2. Podporovat rozvoj tvořivost, vzdělávací

motivace, intelektuální vlastnosti dětí;

3. Rozvoj komunikačních dovedností v interakci s vrstevníky a

učitel, svévole chování;

Pro učitele:

Formování sociálních rysů osobnosti budoucího prvňáčka,

nezbytné pro úspěšnou adaptaci ve škole;

Pro rodiče:

Rozšíření okruhu znalostí o školní zralosti mezi rodiči dětí

přípravná skupina

Očekávaný výsledek:

Příznivý průběh období adaptační školy.

Formování motivační připravenosti na školu u dětí;

Zvyšování rodičovské kompetence při přípravě dětí na

Snížení úrovně situační úzkosti mezi rodiči z nadcházejícího

přechod dětí do školy.

Analýza práce:

Diagnostika ukázala, že na konci školního roku se všechny děti zformovaly

vzdělávací a kognitivní motiv učení; všechny děti ve skupině jsou připraveny do školy .

Projektivní kresba „Škola“ prezentovala efektivitu práce

pracovat na vytváření pozitivního obrazu školy ve vnímání

budoucí prvňáčci – motivace všech dětí se stala optimální

charakteru (vzdělávací a kognitivní).

Plán realizace projektu

Přípravná fáze:

Připravte si ve skupině potřebný materiál pro vzdělávací a

produktivní činnost;

Připravit domácí práce pro rodiče shromážděte potřebné

informace a jejich formátování;

Pomoc rodičů při výběru literatury a stolních materiálů

Tištěné hry na školní téma;

Spolupráce se školní knihovnou a učiteli ZŠ;

Diagnostika dětí na začátku roku;

Individuální poradenství rodičů na základě výsledků diagnostiky

připravenost dětí do školy.

Hlavní pódium

Kognitivní vývoj

Příběh učitele "Děti šly do školy."

Skládání hádanek, čtení přísloví, luštění hádanek, křížovky o

Příběh učitele "Historie školy."

Exkurze do školy (účast na hodině, setkání s vyučujícím).

Exkurze do knihovny (výstava knih se školní tematikou).

Intelektuální kvíz „Hrajeme – vyvíjíme se“ (psycholog).

Účast na meziregionálním turnaji schopností „RostOK - UnikUm“.

Herní cvičení s kroužky Lull.

Didaktické hry: „Zabal si školní tašku“, „Nádherná taška“,

„Zmatek“, „Týden naživo“, „Co je navíc“, „Přidat písmeno“, „Logické“.

korálky“, „Hádej, kde je to schované“, „Kdy se to stane?“, „Co je dřív, co

pak“, atd.

Tabule: „Námořní bitva“, „Kdo dosáhne cíle rychleji“, „Hry s

korálky“, loto „Připravte se do školy“, „Vytvořme čísla z počítacích tyčinek“,

„Najdi poklad na mapě“, hádanky, mozaiky.

Letadlové modelářské hry: Tangram, Kolumbovo vejce;

šachy, dáma.

Vývoj řeči

konverzace:

„Jak se škola liší od školky“, „Co víme o škole“, „Pro

co se potřebujete naučit“, „Kdo učí děti?“, „Brzy půjdeme do školy“

Konverzace: "Jak pracuje knihovník", "Co víme o knihovně."

Zkoumání obrazů a ilustrací o škole minulosti.

"Jaký bude můj první školní den?" (fantasy příběh)

„Proč chci jít do školy“ (monologový příběh)

Nápravné třídy "Co je to za školu?" (psycholog)

Slovní hry: „Rádio“, „Cesta“, „Řetěz“, „Hádej, kdo je můj“

přítel“, „Čtvrté kolo“, „Já vím...“, „Telegraf“, „převrácená slova“,

„Kdo létá (běh, skáče, chodí)“, „Pamatuj si slova“, „Přidej písmeno“ atd.

Návrh výstavy v knižním koutku na téma: „Škola. Škola

Příslušenství".

Čtení beletrie(vypsáno níže)

Sociální a komunikační rozvoj

Hry na hrdiny:

« Mateřská školka»

"Prodejna. školní zboží"

"Knihovna"

Zábava: "Setkání s absolventy mateřské školy."

(Při pohledu na aktovku, knihy, sešity, penál atd.)

Divadelní činnost: loutkové představení „Kolobok“,

režisérská hra "Červená karkulka" (pro děti)

Předvádět a diskutovat o situacích „Školní uniforma“, „Je to pro mě těžké!“,

"Přestávka", "Lekce".

Ručně vyrobená „Záložka do knihy“ (dárky pro žáky 4. ročníku), sešity,

učebnice pro hru na školu, formuláře.

Opravy knih pro děti.

Konverzace „Lidé, které znáte a které neznáte“, „Bezpečné chování na ulici“,

"Pravidla pro manipulaci s nebezpečnými předměty."

Didaktické hry „Nebezpečné – ne nebezpečné“, „Kdo je ten lichý“, „Která z nich

lidé jsou vaši příbuzní,“ „Udělejte v obrazech pořádek.“

Životní bezpečnostní situace „Spadl jsem“, „Sám na ulici“, „Čísla pomoci“.

Umělecký a estetický vývoj

Kompilace ilustrovaných knih pro děti „Baby Books“.

Koláž: "Můj budoucí kufřík"

Design výstavy dětských kreseb „Co se ti líbilo ve škole“

Kresba „Obrázky pro ABC“, „Sbohem školko“, „Škola“,

"Kytice pro paní učitelku."

Modelování „písmen“, „čísel“.

Integrační lekce (umělecká, estetická, kognitivní) „Jsem in

Konstrukce: "Moje škola" - konstrukční materiál(Podle

podání)

Rovinné modelování - sestavování scén z mozaiky do školy

předmět.

Fyzický vývoj

Hry s prvky soutěže: „Kdo se rychleji dostane přes obruč?

vlajka“, „Čí tým bude házet více gólů do koše“, „Kdo bude první

dosáhne středu"

Štafetové hry: „Zábavné soutěže“, „Štafeta ve dvojicích“, „Trať

překážky“, „Míč nad hlavou“ atd.

Konverzace: „Jak se starat o oblečení“, „Kultura jídla je vážná věc“

Čtení "Ja. Akim "Neumeika", S. Mikhalkov "Já sám." N. Litvínová

"Království příborů"

Prstové hry pro vývoj jemné motorické dovednosti ruce

Společné aktivity rodičů a dětí

Orientace v prostoru: schéma - trasa „Jdu do školy“

(společně s rodiči);

sestavení rodokmen(3 – 5 generací);

vymyslet a nakreslit rodinný erb

vyberte fotografie rodičů během školních let, rodiny

fotografie pro dětská portfolia.

Interakce mezi učiteli a rodinami

Schůzka rodičů: „Připravenost dětí do školy“

Školení „Můj budoucí prvňáček“

Články a konzultace ve složce pro rodiče „Co by dítě mělo vědět,

kdo chodí do školy."

Konzultace s psychologem: „Jaké jsou zejména aspekty připravenosti na školu

důležité“, „Rady pro rodiče, jejichž děti se připravují do školy“

Čtení knih o škole doma s dětmi.

Workshop pro rodiče „První školní potíže: co s nimi

zvládne to? (psycholog)

Vytváření poznámek:

"Postýlka do jesličky pro rodiče budoucích prvňáčků."

"Moudré rady."

Poslední fáze

Pro děti

Výstava kreativních kreseb dětí „Co se ti líbilo ve škole“

Pro učitele

Prezentace projektu: „Jsme budoucí školáci“ (zpráva o odvedené práci

Diagnostický výkres "Škola"

Diagnostika dětí na konci roku.

Pro rodiče

Vytvořte dětské portfolio.

Manuály a umění použité k realizaci projektu

literatura.

1. V. Bardin "Příprava dítěte do školy."

2. T.N. Doronov "Z předškolní vzdělávací instituce do školy."

3. T.B. Anisimova "Příprava dítěte do školy."

4. Moskva „osvícenská“ „naučná literatura“ 1996 „Děti, jděte do školy

připravit se."

5. S.V. Chirková" Rodičovské schůzky ve školce."

6. S. Soloveichik „Pedagogika pro každého“.

7. Příručka pedagogického psychologa 1, 2014.

Beletrie:

1. N. Nekrasov „Školník“.

2. L. Tolstoj „Filippok“.

3. I. Lystsov "Jak se zrodil zápisník."

4. A. Barkov, R. Suryaninov "Odkud kniha pochází."

5. S. Marshak "Včera a dnes."

6. M.A. Panfilov "Škola".

7. A. Barto „Prvňáček“

8. L. Tolstoj „Příběhy z ABC“.

9. B. Zakhoder "Tato kniha je nemocná."

10. L.Barbas "Kdo potřebuje A."

11. Internetové materiály (kognitivní informace) atp.

Ilustrační a tištěný obrazový materiál:

1. Výběr obrázky předmětu"Školní potřeby."

2. Výběr názorného materiálu na téma „Škola. Minulost a

budoucnost".

3. Fotomateriály na téma „Naši absolventi“, „Kroniky rodiny

album."

4. Obrazy umělců:

5. B. Kustodiev. Škola v Moskevské Rusi. 1912.

6. F. Rešetnikov. Zase dva. 1951.

Larisa Klopová
Konverzace „Jsme budoucí školáci“

Konverzace: " My - budoucí školáci".

Vychovatel: Kluci, víte, jaký je dnes den?

Vychovatel: Správně - 1. září. Dnes šli děti, vaši bratři a sestry škola pro slavnostní linii. Elegantní, krásné, s kyticemi květin.

Kluci, už to začalo akademický rok. A jste na tom příští rok půjdeš také do škola. ,

Proč by podle vás měly děti chodit škola?

Děti: V škola naučíme se číst, psát, počítat, dozvíme se mnoho zajímavého o naší zemi, o naší rodné přírodě, o životě dětí různé národy, O různé země, o moře a oceány a mnoho dalšího.

Vychovatel: V škola získáte znalosti, dovednosti a schopnosti.

Kluci, pracujeme i v dětském zahrada: kreslíme, vyřezáváme, stavíme různé budovy, počítáme, učíme se správně vyslovovat zvuky.

Během vyučování musíme být pozorní, pilní, pozorně naslouchat učiteli ve třídě, nenechat se rozptylovat a nemluvit s kamarády.

Kluci, teď poslouchejte a hádejte hádanka:

Všichni byli v tomto zařízení

Špatní studenti a géniové dostali známky.

Studovali zde umělci, zpěváci a dělostřelci.

Půjdeme tam já a všichni mí přátelé.

Děti: Škola.

Vychovatel: Kluci, jak jste uhodli, co to bylo? škola?

Odpovědi dětí.

Jaké máte asociace se slovem? škola?

(aktovka, učebnice, sešity, pero atd.)

Brzy půjdete do škola. Pokud jdou děti do škola poprvé, jak se jmenují?

Žáci prvního stupně.

Co nosí za zády? žáků?

Děti: batoh nebo brašna, aktovka.

Vos-l: Co je uvnitř školáci v aktovkách,batohy?

Děti: penál, učebnice, sešity, pera, tužky, guma, barevný papír, pravítko.

Jak můžete tyto předměty nazvat jedním slovem?

Děti: shkvitsu olnye pokud je to vhodné.

Vos-l: Výborně kluci, víte, co si vzít s sebou škola.

A teď, kluci, pojďme si s vámi hrát.

Tělesná výchova minuta.

V Na podzim půjdu do školy(děti chodí na místě)

Najdu si tam přátele (natáhněte ruce dopředu, zatněte a uvolněte prsty v pěst)

Jsem takový vědec vůle(otočí hlavu doprava, doleva)

Ale nemám vlastní školku zapomenu("obejmou se" a zvednou ruce nahoru).

Vos-ll: Kluci, teď vám navrhuji poslechnout si přísloví o výhodách znalostí, o nutnosti se učit.

1. Je dobré učit někoho, kdo naslouchá.

3. Na učení není nikdy pozdě.

Kluci, poslouchejte ještě jedno přísloví a řekněte mi, jak se vám líbí rozumíš:

Pták je červený v peří a člověk se učí.

Odpovědi dětí.

Kluci, teď vidím, že jste se naučili krásně mluvit a vysvětlovat své odpovědi. To se vám bude hodit škola.

A teď, kluci, se prosím podívejte na loutkové představení, jak chodil Barsík škola.

Publikace k tématu:

Skupina měla volný čas věnovaný narozeninám armády - 23. února. Děti čtou poezii, oslavující sílu a moc ruské armády. Chlapci.

autoři: Kashirina E.V. a Parusova O.I. Dlouho jsme přemýšleli, jak tento svátek uspořádat, aby byl zábavný a mohli se ho zúčastnit všichni. Tyto děti.

Soutěž "Budoucí manželky" Cíle: Vzdělávací – naučit dívky správné řeči; Vývojové – expandovat Lexikon, rozvíjet paměť, myšlení, umění.

OO Kognice-FEMP s integrací OO Rozvoj řeči (přípravná skupina) Účastníci: děti sedmého roku života Cíl: Schopnost udržet zrak.

KVN "Budoucí železniční pracovníci" PLÁN – SYNOPSE tříd v přípravné škole logopedická skupina MBDOU „Mateřská škola č. 19 kombinovaného typu v Kanash pro vzdělávací účely.

V předvečer svátku Dne kosmonautiky jsme si s dětmi z naší skupiny povídali o vesmíru, prohlíželi si ilustrace o vesmíru a studovali.

Jsme budoucí obránci vlastiÚčel: 1. Upevnit znalosti dětí o Velké Vlastenecká válka(jeho začátek a konec); 2. Vytvořit u dětí představu o účelu.