Program pro výuku rusky mluvících dětí tatarský jazyk. Výuka tatarského jazyka pro rusky mluvící děti v předškolní vzdělávací instituci. Legitimní učebnice pro celou republiku

Použitý vzdělávací program: „Regionální program předškolní vzdělávání» R.K.Shaekhova, Kazaň 2012.

Věková skupina: přípravná skupina.

Metodika předškolního vzdělávání: „Výuka tatarského jazyka pro rusky mluvící děti“.

Cílová:

Balalarnyң soylәmnәren baetu, sүz һәm sүztezmalәrne torle situationalәrdә kullanyshka kertu.

Vzdělávacíúkoly :

1.Үз-үзңне totu кагийдәләрныгыту. Sөylәm әdәbe (sorau, rәkhmәt belderү, isәnlәshү, saubullashu) kagyydәlәren kamillәshterү.

Vzdělávací:
1. Mostakiyl fiker yerterg, җavap birergә kүnekterү, balada үzenen soylәme belen kyzyksynu һәm sizgerlek uyatu.

Vzdělávací:

1. Soylamne alashu charasy bularak kamillәshterү, faidalan beү kүnekmәlәrenә өyrәtү.

Přípravná práce s dětmi: učení písně „Ak Kalach“, opakování pravidel chování při návštěvě.

Didaktická podpora lekce:

Pro učitele: počítač,

Pro děti: hračky, dárkové tašky, ovoce a zelenina.

Struktura lekce:

1. Úvodní část (4-5 min).

Cíl: vzbudit zájem, emocionální nálada do třídy.
Organizační čas:

1. Pozdravuj.

2. Otázky:

Modrá semínka? (Jak se jmenuješ?)

ty mluvíš? (Kolik je Vám let?)

2. Hlavní část (18 min)

Cíl: realizace obsahových úkolů programu.

Metodické techniky:

1. Zopakujte probrané téma.

2. Masáž částí těla.

3. Práce s piktogramy.

4. Jižanská hra na hrdiny „Obchod“

5. Herní situace „Visiting Miyau“

6. Herní situace „U slavnostního stolu“

7. Píseň „Bochník“ - „Tugan kon“.

3. Závěrečná část (1-2 min).

Účel: shrnout lekci.

Reference:

G.Z.Garafieva „Dětské prázdniny“ Kazan, 2003.

"Mluvíme tatarsky." Toolkit o výuce tatarštiny dětí ve věku 6-7 let" Kazaň, 2012.

„Tancujeme, zpíváme a hrajeme“ Kazan, 2007.

Průběh lekce:

Úvodní část:

Vychovatel: Ahoj hoši! Isanmesezbalalar!

Děti: Isanmesez!

Vychovatel: Kluci, pojďme pozdravit naše části těla.

Isәnmesezkүzlәr, sezuyandygyzmy?

(hladit oči)

Isәnmesezbitlәr, sezuyandygyzmy?

(hladit tváře)

Isәnmesezkolaklar, sezuyandygyzmy?

(hladit uši)

Isәnmesezkullar, sezuyandygyzmy?

(hladit ruce)

Isәnmesezayaklar, sezuyandygyzmy?

(hladíme nohy a tiše dupeme)

Isanmesez, bez uyandyk?

(natažení rukou dopředu).

Vychovatel: Výborně. A teď vám, kluci, nabízím hru "Sin who?", "Kdo jste?" Pomocí míče si navzájem položte otázku „Sin who?“ Seznámíme se v tatarštině.

Míč předávám s otázkou "Sin who?" Děti o sobě mluví tatarsky.

Hlavní část:

Vychovatel: Bikyakhshy, buldyrdygyz. Podívejte se na obrazovku: Nishli?

Děti odpovídají na základě obrázků. Abby utyra. Ati yokly. Tolke bii. Malajština je chytrá. Kyz Kyrly. Kuyan sikerә. Pesi sot echә. To je úžasné.

Rozvíjení dialogu: "Sin nishlisen?"

Děti dostanou piktogramy, vyjdou ve dvojicích a vytvoří dialog.

Vadim. Slávo, hřích nishlisen?

Sláva. Min jogerәm. Sin nishlisen?

Vadim. Min. ztráty.

Účastní se všechny děti.

Ozve se zaklepání na dveře.

Vychovatel: Někdo klepe na dveře. Ptejme se: Kdo je tam? v tatarštině.

Děti: Kdo anda?

Vchází pošťák. Bu min khat tashuchy, sezgә telegram.

Pedagog: R әхмәт. Sau bulygyz.

Čte. „Zvu všechny na své narozeniny. Miyau."

Nikdo nejde na narozeninovou oslavu bez dárků. Ty a já půjdeme do obchodu, ale nejprve si zapamatujeme názvy hraček a zdvořilostní slova.

S Jižní hra na hrdiny"V m obchodE »

Vychovatel jako prodejce. Dialog mezi dětmi a prodejcem.

Vychovatel: Isә nme Elvira!

Elvira: Je ә nmesez, G Olus Gaiseevna!

Vychovatel: Hallar nichek?

Elvira: Әйбәт, рәхмәт.

Vychovatel: Narsә kirәk?

Elvira: Kuyan Kirk.

Vychovatel: Nindy kuyan?

Elvira: Zur,(...),matur,(...)kuyan.

Vychovatel: Nic kuyan?

Elvira: Ber kuyan.

Vychovatel: Ma ber kuyan.

Elvira: Rәkhmat. Sau bulygyz.

Vychovatel: Sau bulygyz!

Herní situace"Návštěva Miyau »

Děti přicházejí do Miyau, vítají ho, gratulují mu a dávají mu své dárky.

Berg: Isanme, Miyau!

Miyau: Isanmesez, balalar!

Berg: Hallar nick, Miyau?

Miyau: Rәkhmat, әibәt.

Berg: Všechno nejlepší, Miyau! – Tugan konen belen, Miyau!

Tarbiyache: Kluci, teď b Dejme hračky Miyauovi.

Balalar, uzlәrenen bүlәklәre turanda soylәp, Miyauga tapshyralar.

Elvira: Bu – kuyan zur, matur.

Miyau zve děti ke stolu.

Herní situace „U slavnostního stolu“

Miyau: Elvira, mә kyzyl alma, asha.

Elvira: Rәkhmat, alma tәmle.

Shul үrnәktә һәr balany Miyau syly.

Berga (seongnan): Miyau, zur rahmat.

Vychovatel:Pojďme si zazpívat píseň „Loaf“ - „Tugan kon“ k Miyauovým narozeninám.

Jazyk zvuku kushylyp җyrlau.

Audio (47 nche kisәk)

Җыр „Tugan kon“.

Miyaunyn tugan konen

Bez pesherdek ak ipi.

Menә shundy ipi zur,

Menә shundy kechkenә.

Menә sundy tәmle,

Menә shundy body.

Әye shul, әye shul,

Әye shul, ipi tәmle.

Miyau: Zur rahmat. Přijít znovu. Sau bulygyz.

Berg: Sau bulygyz.

Vychovatel:Dobře, Buldyrdygyz. Pojďme se s hosty rozloučit.

Děti: Saubulygyz.

Jazyková výuka je systematický, cílevědomý proces rozvoje kognitivních schopností dětí, jejich osvojení systému základních znalostí o prostředí a odpovídající slovní zásobě, utváření řečových dovedností.

Budeme zvažovat pouze některé efektivní formy a metody výuky tatarského jazyka. Pedagogové používají různé formy a metody v závislosti na zamýšlených cílech a zadaných úkolech. Také berou v úvahu věkové charakteristiky děti.

Výuková metoda je soubor technik a způsobů organizace kognitivní činnost děti, interakce mezi učitelem a žáky. Metoda jazykové výuky je realizována v jednotě cílevědomé činnosti učitele a dětí, pohybu k osvojování vědomostí, osvojování příslušných řečových dovedností a dovedností daných obsahem školení.

Forma studia - vnější stránka organizace poznávací činnosti dětí, prováděná podle stanoveného řádu, v určitém režimu. Existuje obrovské množství forem školení. Pedagogové tatarštiny vybírají a aplikují ty formy výuky, které jsou efektivní při řešení zadaných úkolů.

Hlavní formy výuky tatarštiny v předškolní instituce jsou: školení v Každodenní život a v přímé vzdělávací činnosti. Efektivní formou je školení během GCD, ve kterém se řeší určité úkoly vývoj řeči PROTI předškolní dětství, v nejpříznivějším období osvojování jazyka.

Hlavním cílem GCD pro výuku tatarského jazyka je tvoření správného ústní řeč děti. K rozvoji ústní řeči, osvojování elementárních forem mluvené řeči, formování řečových dovedností a schopností nedochází spontánně, ale pod vedením učitele. Dítě v každodenním životě (při chůzi, oblékání, mytí, organizované herní činnost a v jiných typických situacích) si nevšímá některých jazykových jevů, řečových vzorů a neřídí se jimi. Během NOD na ně děti upírají svou pozornost, která se stává předmětem jeho uvědomování. Vzdělávací aktivity pomáhají kompenzovat nedostatek komunikace mezi rodiči a dětmi.

Pedagogové provádějí vzdělávací aktivity ve skupinovém formátu. Skupinové učení je zábavné a efektivní, protože se v dialozích a hrách procvičují jazykové situace a tím se překonává jazyková bariéra. Učitel navozuje ve skupině atmosféru uvolněné komunikace a děti mluví tatarským jazykem, naslouchají řeči ostatních a dochází k vzájemnému ovlivňování řeči na sebe.

Je známo, že každé dítě má individuální rychlost vnímání informací, takže některé vyžadují více času a úsilí na zvládnutí látky. V takových případech se pedagogové uchylují k individuální formě školení. Vzdělávací aktivity touto formou lze doporučit v případech strachu z komunikace, strachu z chyb a nedorozumění. Tato forma školení je vynikající příležitostí k efektivnímu zvládnutí tatarštiny.

Jednou z nejdůležitějších forem učení je hra. Hra je pro děti hlavní činností předškolním věku. Je to také metoda výuky tatarštiny. Děti si při hře, aniž by si toho všímaly, osvojovaly určitou slovní zásobu, ovládaly jazykové dovednosti, řečové dovednosti a tím si děti rozvíjejí základy komunikativní kompetence. Učí se správně vyslovovat slova, sestavovat souvislou výpověď, upevňovat a aktivovat tatarskou slovní zásobu.

Jeden z efektivní metody učení - využívání informačních a komunikačních technologií, to znamená používání počítače, internetu, televize, videa, DVD, CD, multimédií, audiovizuální techniky, tedy všeho, co může poskytnout dostatek příležitostí ke komunikaci. Využití této metody při výuce tatarštiny přispívá k individualizaci učení a motivaci řečové činnosti. Děti mají zájem o materiál využívající ICT. Během vzdělávacích aktivit pro výuku tatarského jazyka promítáme dětem kreslené filmy v daný jazyk, animované příběhy a poslech audionahrávek. Děti tak ponoříme do země tatarštiny. Velmi rychle pochopí sémantický základ jazyka a rychle začnou sami mluvit. Přítomnost rodilého mluvčího přispívá k úspěšnému osvojení látky. Děti se také učí některé fráze. Pro výuku tatarštiny slouží ICT jako „surovina“, na jejímž základě skládáme naše prezentace, diafilmy a realizujeme naše vzdělávací projekty, čímž vytváříme řadu možností a metod práce, které pomohou zpestřit a zkvalitnit vzdělávací aktivity. .

V současné době samostatné místo ve vzdělávání proces DOW přiděleno na počítačové výukové hry. Vzdělávací aktivity s využitím počítačových her jsou pro předškoláky velmi zajímavé. Interaktivní didaktické hry přispívají ke komplexnímu rozvoji tvořivé osobnosti dítěte. Dítě rozvíjí: postřeh, koordinaci ruka-oko, představivost; kognitivní motivace, dobrovolná paměť a pozornost; schopnost sestavit akční plán, přijmout a dokončit úkol.

Otázky učitele pro dítě jsou velmi důležité při výuce jazyka dítěte, ale tato metoda praxí nedoceněno. Když učitel položí otázku, dítě přemýšlí, rozumí a vybírá vhodné slovo ze své slovní zásoby. Dítě tak trénujeme v ovládání jazyka. Zkušenosti ukazují, že obratně a včas kladené otázky se náhle změnit v lepší strana dětský jazyk: výběr správného slova, logika řeči. Pokyny, které nutí dítě provést konkrétní akci na základě slova, jsou také výbornou metodou pro řešení mnoha programových problémů, zejména pro objasnění a aktivaci dětské slovní zásoby. Konverzace je bohatá metoda použitelná pro většinu aspektů vývoje jazyka dítěte. Dětské vyprávění, zejména převyprávění, se úspěšně používá k rozvoji souvislé řeči a aktivaci slovní zásoby.

Jak již bylo řečeno, metody výuky jazyků jsou různé. Učitel by měl využít jejich rozmanitosti k tomu, aby úkoly řešil pro dítě co nejpřístupněji a zajímavěji. Výběr metod je dán věkem dětí a stanovenými úkoly k řešení. Výuku tatarštiny je nutné strukturovat tak, aby se děti trénovaly v řečových dovednostech a schopnostech, aby si utvořily své první základní znalosti o životním prostředí.

2. Plán práce s dětmi.

Termíny

Odpovědný

2.1.

2.2.

2.3.

2.4.

2.5.

2.6.

2.7.

2.8.

Přímé vzdělávací aktivity na novém vzdělávacím komplexu:

Modelování situací;

Herní činnosti (hraní rolí, didaktické atd.);

Učení písní, básní;

Sledování karikatur založených na nových výukových materiálech;

Dokončení úkolů v sešitech

„Tatarcha soylәshәbez“ podle výukových materiálů;

Dramatizace pohádek pomocí výukových materiálů;

Volný čas a zábava:

Pořádání tatarských státních svátků (Sөmbelә, Nәүrүz, Sabantuy);

Básnická soutěž věnovaná dílu G. Tukaye;

Soutěž v kreslení podle děl G. Tukaye;

Účast v městských soutěžích:

Věnováno dílu básníků a spisovatelů (G. Tukay, M. Jalil aj.),

Účast na dálku Všeruské soutěže, olympiády, internetové turnaje.

Diagnostika:

Provádění diagnostiky u nově přijatých dětí za účelem zjištění úrovně znalosti jejich mateřského jazyka;

Provádění diagnostiky úrovně asimilace u předškoláků státní jazyky RT;

Provádění nápravných prací.

Individuální práce:

Práce s nadanými dětmi;

Příprava dětí na soutěže

Organizace cílených procházek, exkurzí po ulicích města a do muzeí.

Účast na podzimních, zimních, jarních matiné pořádaných v předškolních vzdělávacích institucích (čtení básní, kulaté tance, písně a hry).

Během roku

Během roku

Během roku

Během roku

září říjen

Říjen, leden, duben

Během roku

Během roku

Během roku

Během roku


Výuka tatarského jazyka pro rusky mluvící děti v předškolních vzdělávacích institucích

Výuka tatarského jazyka pro rusky mluvící děti v předškolních vzdělávacích institucích

Nesporné je pozitivní vliv bilingvismu o rozvoji paměti, schopnosti porozumět jazykovým jevům, analyzovat je a diskutovat o nich, inteligenci, rychlosti reakce, matematických dovednostech a logice. Dvojjazyčné děti se dobře učí a lépe ovládají abstraktní vědy, literaturu a cizí jazyky. Jak mladší dítě, tím větší je jeho šance na zvládnutí druhého jazyka v maximální možné míře a s přirozenou výslovností.

V podmínkách nové jazykové situace v republice dochází k formování člověka pod vlivem dvou národních kultur, tradic, dvou systémů etických norem řečového a neřečového chování. S přihlédnutím k věkovým charakteristikám dětí a podle Státního standardu pro vzdělávání a výchovu se v mateřské škole konají třídy pro studium tatarského jazyka s rusky mluvícími dětmi. Poznámky GCD mají následující úkoly:

*rozšiřování slovní zásoby dětí;

*účast dětí na dialogu, rozvoj dětské paměti a představivosti;

*vzbudit v dětech zájem o tatarský jazyk;

* vštípit dětem lásku k vlast, jeho povaze a respektu k němu;

*představit historické památky a pamětihodnosti Nižněkamsku atd.

Tato technika byla vyvinuta speciálně pro děti - odlehčená verze, in herní forma. Naučí se mluvenou řeč. Existuje norma - do první třídy by dítě mělo znát 167 tatarských slov. Podle vývojářů programu to bude stačit k tomu, aby se dítě ponořilo do jazykového prostředí a začalo se učit tatarský jazyk v dospělosti – ve škole.

V střední skupina Pracujeme na projektu „Minem өem“ („Můj domov“), který zahrnuje následující témata: „Gailә“, „Ashamlyklar“, „Uenchyklar“, „Sannar“, „Kabatlau“. Výuka využívá informační a komunikační technologie, situační hry, vizuální materiály, audionahrávky, kreslené filmy na motivy pohádek tatarských spisovatelů. Děti také plní úkoly na sešitech.

Hra je efektivní a přístupná forma aktivity při výuce ruských dětí tatarské ústní řeči. Děti si ani nemyslí, že se učí, aniž by si toho všimly, mnohem lépe se učí tatarská slova, fráze, věty a na tomto základě si procvičují správnou výslovnost konkrétních tatarských hlásek.

V seniorském a přípravná skupina znalosti o tématech se rozšiřují a prohlubují. Projekty se nazývají v seniorských skupinách „Uynyy-uynyy үsәbez“ („Vyrůstáme při hře“), v přípravných skupinách – „Bez inde khazer zurlar-maktәpkә ilta yullar“ („Brzy do školy“). Děti rozvíjejí své dovednosti:

* rozlišovat mezi řečí v tatarštině a rodnými jazyky;

* rozumět řeči v tatarštině v rámci probíraných témat;

* klást otázky;

* vyjádřit žádost, touhu, potřebu, potřebu něčeho;

* převyprávět krátké texty;

* na základě obrázku a postřehů sestavit příběh;

* vyprávět básničku, počítat říkanky, zpívat písničky, pohádky.

Čím je dítě mladší, tím větší má šanci zvládnout druhý jazyk v maximální možné míře a s přirozenou výslovností.

Dobré vzdělávací výsledky se dostavují pouze tehdy, když je úsilí učitelů a rodičů koordinováno.

Lexikální minimum pro pedagogické a metodické příspěvekpro rusky mluvící děti v tatarštině.

Výuka rusky mluvících dětí tatarskému jazyku

Pozitivní vliv bilingvismu na rozvoj paměti, schopnosti porozumět jazykovým jevům, analyzovat je a diskutovat o nich, inteligenci, rychlost reakce, matematické dovednosti a logiku je nepopiratelný. Dvojjazyčné děti se dobře učí a lépe ovládají abstraktní vědy, literaturu a cizí jazyky. Čím je dítě mladší, tím větší má šanci zvládnout druhý jazyk v maximální možné míře a s přirozenou výslovností.

V podmínkách nové jazykové situace v republice dochází k formování člověka pod vlivem dvou národních kultur, tradic, dvou systémů etických norem řečového a neřečového chování. S přihlédnutím k věkovým charakteristikám dětí a podle Státního standardu pro vzdělávání a výchovu se v mateřské škole konají třídy pro studium tatarského jazyka s rusky mluvícími dětmi. Poznámky k lekci obsahují následující úkoly:

*rozšiřování slovní zásoby dětí;

*účast dětí na dialogu, rozvoj dětské paměti a představivosti;

*vzbudit v dětech zájem o tatarský jazyk;

*vštěpovat dětem lásku k rodné zemi, její přírodě a úctu k ní;

*představit historické památky a pamětihodnosti Kazaně atd.

Tato technika byla vyvinuta speciálně pro děti - odlehčená verze, v hravé formě. Naučí se mluvenou řeč. Existuje norma - do první třídy by dítě mělo znát 167 tatarských slov. Podle vývojářů programu to bude stačit k tomu, aby se dítě ponořilo do jazykového prostředí a začalo se učit tatarský jazyk v dospělosti – ve škole.

Ve střední skupině pracujeme na projektu „Minem Oem“ („Můj domov“), který zahrnuje následující témata: „Gailә“, „Ashamlyklar“, „Uenchyklar“, „Sannar“, „Kabatlau“. Výuka využívá informační a komunikační technologie, situační hry, obrazové materiály, audionahrávky a kreslené filmy na motivy pohádek tatérů. Děti také plní úkoly na sešitech.

Hra je efektivní a přístupná forma aktivity při výuce ruských dětí tatarské ústní řeči. Děti si ani nemyslí, že se učí, aniž by si toho všimly, mnohem lépe se učí tatarská slova, fráze, věty a na tomto základě si procvičují správnou výslovnost konkrétních tatarských hlásek.

Ve starších a přípravných skupinách se rozšiřují a prohlubují znalosti o tématech. Projekty se nazývají v seniorských skupinách „Uynyy-uynyy үsәbez“ („Vyrůstáme při hře“), v přípravných skupinách – „Bez inde khazer zurlar-maktәpkә ilta yullar“ („Brzy do školy“). Děti rozvíjejí své dovednosti:

* rozlišovat mezi řečí v tatarštině a rodnými jazyky;

* rozumět řeči v tatarštině v rámci probíraných témat;

* klást otázky;

* vyjádřit žádost, touhu, potřebu, potřebu něčeho;

* převyprávět krátké texty;

* na základě obrázku a postřehů sestavit příběh;

* vyprávět básničku, počítat říkanky, zpívat písničky, pohádky.

Čím je dítě mladší, tím větší má šanci zvládnout druhý jazyk v maximální možné míře a s přirozenou výslovností.

Dobré vzdělávací výsledky se dostavují pouze tehdy, když je úsilí učitelů a rodičů koordinováno. Rodiče našeho předškolního zařízení mají pozitivní vliv na touhu svých dětí učit se druhý jazyk. Po průzkumu bylo zjištěno:

Ve střední skupině všichni rodiče vědí, že v Republice Tatarstán jsou dva úřední jazyky, ale pouze jedna rodina mluví dvěma úředními jazyky. jazyky. Proběhla konzultace: „Vytvoření příznivých podmínek pro studium druhého státního jazyka“.

V seniorská skupina rodiče chtějí, aby jejich děti komunikovaly s lidmi jiných národností jako sobě rovné. Proběhla konzultace: „Pěstování lásky a úcty k lidem jiných národností.

V přípravné skupině rodiče hlásili svůj respekt ke své rodné zemi, Kazani. Proběhla konzultace: „Seznamování dětí s rodnou zemí“.

Při nácviku tatarské hovorové řeči:

Děti se učí rozumět řeči učitele rodný jazyk, jak v organizační záležitosti a v průběhu výkladu látky si osvojí slovní zásobu svého rodného jazyka;

Seznámit se s konstrukcí základních gramatických struktur;

Učí se účastnit her, seznamují se s písněmi a básničkami v tatarštině.

Během procesu učení se děti učí a recitují básně tatarských básníků, např. G. Tukaye, M. Jalila, Sh Galijeva, F. Yarullina aj. Seznamují se s národními pohádkami, příběhy tatarských spisovatelů, např. A. Alish, N. Fattakh, A. Bikchantaeva a další hrají různé, národní, venkovní hry.

Abychom dětem přiblížili tatarskou národní kulturu, pořádáme státní svátky: „Sabantuy“, „Sombelә“, „Kaz өmәse“, „Nәүrүz“, „Karga botkasy“. Kde se děti s velkou touhou účastní, recitují básně, zpívají písně a hrají různé národní hry v přírodě.

Při výuce tatarské hovorové řeči se pedagogové snaží dětem přiblížit, že naučit se mluvit tatarským jazykem znamená nejen naučit se slova a výrazy, ale také naučit se žít v jiném kulturním prostoru. Učit se tatarský jazyk znamená také poznávat kulturu, svátky a zvyky lidí, pohádky, dětské hry a folklór. Za tímto účelem byl v každé skupině vytvořen tatarský koutek s panenkami v národních krojích, nádobím, vzdělávací hry, národní kroje. Děti při hře mohou s velkým potěšením zažít všechny jemnosti tatarské kultury.

Rodina hraje důležitou roli při výuce tatarské hovorové řeči. Schopnost učení dětí závisí na přístupu rodičů k jejich rodnému jazyku. V našem mateřská školka pro rodiče jsou vytvořeny informační stánky, konají se rozhovory, konzultace, kulaté stoly na téma „Role komunikace v rodině v rodném jazyce“, kde se diskutuje o tom, že bilingvismus má pozitivní vliv na rozvoj paměti, schopnost porozumět jazykovým jevům, analyzovat je a diskutovat o nich, inteligenci, rychlost reakce, matematické dovednosti a logiku. Plně se rozvíjející děti, které mluví dvěma jazyky (bilingvní), zpravidla dobře studují a ovládají abstraktní vědy, literaturu a další cizí jazyky lépe než ostatní.

Sau bulygyz, gramatika... Isanmesez, hovorová řeč!

Zdá se, že Ministerstvo školství a vědy Republiky Tatarstán vyslyšelo hlas lidu v osobě rusky mluvících rodičů a jejich školáků: v hloubi katedry dozrává revoluční koncept výuky tatarštiny, neboť která minulý týden vznikla speciální projektová kancelář. Úředníci toto téma nijak zvlášť nepropagují, aby se nad ním „veřejnost nezdržovala“. Jaký druh „zbraně“ bude použit k dosažení jazykového vítězství – zjistil BUSINESS Online.

„NENÍ SPOKOJENI S OBSAHEM UČEBNIC PRO RUSKOHOVOŘÍCÍ ​​DĚTI“

Tento týden na cestách Výbor Státní rady Republiky Tatarstán pro školství, kulturu, vědu a národnostní otázky v tatarském gymnasiu č. 2 pojmenovaném po. zástupce MarjaniMinistr školství a vědy Tatarstánu Ildar Muchametov zmínil, že katedra se vážně rozhodla řešit důležitý problém – kvalitu výuky tatarštiny pro rusky mluvící děti v republice. „Výuka tatarštiny jako cizího jazyka vyžaduje zvláštní pozornost,“ zdůraznil na setkání úředník. Oznámil změny v této problematice - v Institutu pro rozvoj vzdělávání Republiky Tatarstán vznikl projekt vývoje vzdělávací a metodické sady nové generace v tatarštině pro rusky mluvící děti. „Po vzoru zahraničních učebnic anglického jazyka vznikají nové výukové materiály. V plánu je příprava učebnice pro první třídy a její testování od 1. září letošního roku,“ uvedl náměstek ministra.

BUSINESS Online zjišťoval detaily budoucí reformy. Na základě Institutu pro rozvoj vzdělávání (struktura řízená Ministerstvem školství a vědy Republiky Tatarstán) byla otevřena projektová kancelář k vytvoření nové generace učebnic v tatarštině pro rusky mluvící děti. . Vedoucím kanceláře (nebo oficiálně - vedoucím) byl jmenován rektor ústavu Rina Badrieva. Vědeckým redaktorem projektu bude pravděpodobně docent katedry obecné a turkické lingvistiky na KFU Elvíra Denmuchametová a jako konzultant - autor metodiky výuky cizích jazyků pro děti IloveEnglish a také příruček k angličtině a tatarštině Valeria Meshcheryakova.

Zřejmě se téma regionální složky ve školství a nedostatečné kvality výuky natolik vyhrotilo, že se katedra zoufale pokusila o radikální změnu samotného přístupu k výuce tatarštiny. Proto vzniká myšlenkové centrum, kterému je přiděleno velké lingvistické poslání.

Připomeňme, že ministr o problému výuky tatarštiny hovořil na závěrečném zasedání rady v lednu. Engel Fattakhov, připustil, že výuku tatarštiny nelze označit za efektivní, a zmínil, že ministerstvo připravuje vytvoření koncepčního nový program podle tzv. regionální složky. Pravda, Fattakhov toto téma ve své zprávě nerozvinul.

Jak ale zjistil BUSINESS Online, projektová kancelář sjednotí tým kreativních, praktických učitelů a vědců, kteří budou muset vytvořit zcela nový vzdělávací program. Podle Badrieva bude tým reformátorů osnov tatarského jazyka zahrnovat asi 10 lidí, kromě toho bude zapojena rada pro sociální a profesní odbornost. V rámci práce projektové kanceláře byla nedávno vytvořena pracovní skupina, zpracovává se „cestovní mapa“, určuje se samotná struktura psaní učebnice tatarského jazyka a vybírají se kandidáti na autory. Předpokládá se, že studium tatarštiny bude založeno na komunikačních technologiích po vzoru výuky cizích jazyků pomocí zahraničních učebnic. Ministerstvo školství a vědy tak plánuje opustit teoretickou filologii a přejít k praxi.

„Nejsme spokojeni s obsahem učebnic pro rusky mluvící děti. To je hlavní téma,“ přiznal pro BUSINESS Online stejný náměstek ministra školství Mukhametov. Poznamenal, že cílem projektu je vyvinout učebnice pro rusky mluvící děti, založené na dobré komunikační technologii, ve kterých bude výrazně méně gramatiky: „Neměli bychom dávat strukturu jazyka, studenti nemusí být lingvisté. Naším cílem je, aby děti měly slovní zásobu a uměly normálně komunikovat.“ Koncepce podle náměstka předpokládá zcela jiný vizuální rozsah vzdělávací programy, předpokládá se knižní design, aktivní zapojení zvukových zdrojů a internetu. Dokonce je možné vytvořit zajímavou elektronickou aplikaci. „Existuje obecný koncept učebnice. "Zatím nemohu jmenovat, kdo to vyvinul, protože nyní toto téma začne být diskutováno komunitou," řekl Mukhametov opatrně. Do začátku podzimu by však měl tým ministerstva školství a vědy vyvinout pilotní verze nových vzdělávací materiály(zatím jen pro první ročníky), u kterých se předpokládá, že budou testovány na více školách. Oddělení pro ně dokonce vymyslelo název – „vzdělávací a metodická sada nové generace“.

"MÁTE TATARSKOU RODINU, ALE ŽÁDNÁ RUSKÁ RODINA"

Připomeňme, že dnes se studium tatarského jazyka provádí v souladu se zákony „o vzdělávání“ a „o státních jazycích Republiky Tatarstán a dalších jazycích v Republice Tatarstán“. Programy a učebnice tatarského jazyka a literatury byly vyvinuty ve třech oblastech. Za prvé: pro školy s výukou v jejich rodném (tatarském) jazyce. Za druhé: pro školy s výukou v ruštině, ale pro děti, jejichž rodným jazykem je tatarština. A třetí směr: pro studenty ruskojazyčných škol studujících tatarštinu jako státní jazyk Republiky Tatarstán.

A pokud v prvních dvou směrech nejsou žádné zvláštní problémy, pak ve třetím je neustále bouřka. Povinná výuka tatarštiny dětí, které nejsou rodilými mluvčími, je pravidelně vystavena odporu různých sociálních aktivistů, kteří popírají samotnou potřebu existence regionální složky. Často se objevuje negativní vnímání ze strany rodičů, kteří si stěžují, že hodiny vyhrazené tatarštině a literatuře by mohly být využity užitečněji pro studium jiných předmětů, včetně těch, ze kterých budou školáci skládat certifikační zkoušky. Proti tomu se ozývá mnoho hlasů od těch, kteří věří, že tatarština se vyučuje na úkor ruštiny.

„Nejprve musíme mluvit o motivaci: když dítě nebo dospělý ovládá nějaký předmět nebo jazyk, v první řadě přemýšlí o tom, proč to potřebuje,“ domnívá se federální expert, šéf Výzkumník Sektor mezikulturní psychologie a etologie člověka Ústavu etnologie a antropologie Ruské akademie věd Igor Morozov. - Pokud jde o národní jazyky, jsou stejně jako ruština, jazyky každodenní komunikace. Pokud existuje potřeba, pokud je tento jazyk žádaný každý den, pokud jej člověk potřebuje každý den, pokud komunikuje v určitém prostředí, pak bude samozřejmě účinnost asimilace mnohem vyšší. Jazyk je nástroj, který vyžaduje neustálé používání,“ podělil se Morozov o svou motivaci učit se jazyk.

To řekl odborník podobné téma se často objevuje v Estonsku, odkud se nedávno vrátil. „Estonsko má stejný problém – je tam hodně Rusů, Ázerbájdžánců a tak dále, stále mají ruštinu – jazyk mezietnické komunikace. Estonština je spíše obchodním jazykem, i když mnoho dětí v rusky mluvících rodinách mluví estonsky docela plynule.“ Jak však poznamenal Morozov, otázka učení se národnímu jazyku těmi, pro které není mateřským, leží na velmi vratké rovině. „Výuka jazyků by neměla obsahovat prvky násilí. Nebo je v tomto násilí alespoň nějaký přínos, selský rozum? - ptá se vědec.

Odpověď na tuto otázku našel předseda Výboru pro národnosti Státní dumy, poslanec z Dagestánu Gadžimeta Safaralieva. „Pokud opustíme své rodné jazyky, ztratíme svou vlastní identitu – to je důležitý bod. Můj názor je tento: za prvé, pokud žijete v národní republika, musíte znát jazyk. Myslím si, že minimálně na komunikativní úrovni by každý, kdo žije v Tatarstánu, měl znát tatarský jazyk, stejně jako jazyk v jiné republice. Ale mluvím o hovorové řeči, a ne o základech gramatiky, není třeba hlubokého pronikání do syntaxe,“ podpořil myšlenku tatarského ministerstva školství a vědy předseda výboru Státní dumy. Na druhou stranu si postěžoval: „Ale vy máte tatarského rodáka, ale žádného ruského. Podle mého názoru je nutné přijmout federální program pro zachování a rozvoj rodných jazyků. Ale neměli byste to dělat silou, protože nikdy nic nefungovalo silou." Povinná školní docházka má ale v očích náměstka také svou logiku: „Chápu, že existují obavy: pokud na tom nebudete trvat, mnozí opustí tatarský jazyk ve prospěch ruštiny, protože je z kariérního hlediska výhodnější. pohledu." Poslanec si proto je jistý, na jedné straně je třeba stimulovat studium národních jazyků, ale aby to nebylo na úkor ruštiny.

LEGITIMNÍ UČEBNICE PRO CELOU ZEMĚ

Přitom samotné ministerstvo školství a vědy tvrdí, že studium tatarštiny nijak neovlivňuje počet hodin ruštiny. Oddělení národního vzdělávání oddělení BUSINESS Online poskytlo údaje o počtu vyučovacích hodin pro studium obou jazyků.

První a druhá tabulka (školy mají právo vybrat si, jakou možnost vyučovat) tedy uvádí údaje pro ročníky 1 - 5, studující podle federálního státního vzdělávacího standardu - federálních státních vzdělávacích standardů

stůl 1


tabulka 2
(kromě 5 tříd jsou údaje podobné tabulce 1)


Tabulka 3
. 6. - 9. ročníky se vyučují podle federální složky, musí ještě přejít na federální státní vzdělávací standard

Můžeme tak zajistit, že alespoň formálně, pokud jde o paritu v počtu hodin na každý předmět, bude dodržován zákon o státních jazycích ve školách - na oba jazyky je vyhrazen přibližně stejný čas.

Formální znaky bilingvismu však ne vždy naznačují skutečnou přítomnost bilingvismu: hlavní stížnost na regionální složku ve vzdělávání nespadá ani do „povinnosti“, ale do kvality výuky. Rusky mluvící školáci totiž na konci studia neovládají jazyk ani na minimální úrovni možné pro vyjadřování v běžném životě. Právě tato skutečnost mateřské publikum tolik pobuřuje. Následuje logická otázka: proč plýtvat časem a nervy dětí, rodičů, učitelů a rozpočtových prostředků na národní projekt, který se za léta suverenity opakovaně potvrdil jako neúspěch?

Ještě v roce 2009, kandidát filologických věd Zaituna Iskhaková publikoval zajímavou studii v časopise Akademie věd Republiky Tatarstán „Scientific Tatarstan“, ve které se její autoři snažili od učitelů tatarštiny zjistit, jak se liší metodika výuky tatarštiny od jiných jazykových předmětů. Po prostudování odpovědí učitelů získali vědci následující údaje.

Tabulka 4. Srovnávací hodnocení stávajících metod v tatarštině s metodami jiných jazykových předmětů (v procentech) učiteli tatarského jazyka


Tabulka 5. Seznam problémů ve stávajících programech, metodách a vzdělávací technologie v tatarštině (v procentech)

Jak vidíme, sami učitelé jsou velmi kritičtí vzdělávací programy, podle kterého mají učit děti.

A od roku 2014 se systém začal pomalu, ale zato měnit. Je to dáno i přechodem na federální státní normy. Ministerstvo školství a vědy schválilo vzorové programy pro akademické předměty „Tatarština“ a „Tatarská literatura“ (jsou zveřejněny na webu katedry). Pro tyto ukázkové programy Byly vyvinuty dvě řady nových učebnic a na federální seznam již bylo zařazeno 64 učebnic. Ministerstvo školství a vědy je na tento úspěch velmi hrdé, protože v vzdělávací prostor učebnice se mohou stát legitimními až poté, co budou zařazeny do federálního rejstříku. Podle Muchametova obsahoval federální seznam kromě Tatarstánu pouze národní učebnice z Jakutska, Chakasie a Čečenska a poté se skromnějšími svazky - ne více než 7-10 učebnic z regionu.

Jak si ale stěžuje náměstek ministra, toto potěšení není levné: „Aby byla učebnice zařazena na federální seznam, musí složit pět zkoušek. A tyto procedury jsou drahé: jen naše nakladatelství utratilo za zkoušku 34 učebnic 9,5 milionu! Pro národní vydavatelství je dostat se na federální seznam příliš drahý projekt.“ Podle Mukhametova není vydávání národní vzdělávací literatury záležitostí vydavatelství: náklad je malý a dotisk je možný až po 5 letech. „Pro tak velká nakladatelství, jako je Drofa, Prosveshcheniye, která mají miliony výtisků, nejsou náklady na vyšetření vůbec znatelné. Proto jsme v únoru přišli s iniciativou dotovat vyšetření z federálního centra. Alespoň federální centrum udělalo takový krok naším směrem,“ vyjádřil přání náměstek ministra.

Pokud mluvíme o penězích, pak stojí za to obrátit se na globální otázky financování státního programu Republiky Tatarstán na zachování, studium a rozvoj státních jazyků a dalších jazyků Tatarstánu na roky 2013 - 2020 ( předchozí program byl v platnosti 10 let – od roku 2004). Výše finančních prostředků na něj je stanovena na 1 miliardu 84 milionů rublů (předchozí desetiletý rozpočet byl vytvořen na základě 121 milionů 802 tisíc rublů v cenách roku 2004). Kromě toho se v roce 2016 plánuje vynaložit 182,1 milionu rublů na realizaci programu. Všimněte si, že program zahrnuje nejen vzdělávací prvky, ale také podporu národní kultury, médií, mladých vědců atd.

POKUD STUDENTI NEUMÍ TATARSKO, KTERÝ JSTE ODBORNÍK?

Program obsahuje klauzuli o školení odborníků vyučujících tatarský jazyk. Pedagogičtí pracovníci jsou dalším bolavým bodem národního vzdělávacího systému.

Jakkoli je učebnice unikátní a kreativní, sama o sobě výsledky nepřinese, je si jistý náměstek ministra školství a vědy. „Bohužel dnes školíme studenty bez ohledu na úroveň jazykových znalostí a věk studenta,“ připustil Mukhametov. - To znamená, že náš učitel pracuje na vyšší úrovni i na základní škola, podle našich pozorování přibližně stejně. Nemáme specifika práce se základními školáky, nemáme specifika práce s teenagery. Čeká nás tedy seriózní práce – revize školicích programů pro učitele tatarštiny a pokročilé školicí programy.“

Změnit světonázor učitelů, kteří 25 - 30 let pracovali podle staré metody, kdy se dítěti nejprve vtloukají základy struktury jazyka, a teprve pak se ho snaží naučit mluvit, je poměrně těžké. to. Všechny naděje jsou pro kreativní mládež, říká vedoucí katedry lingvistické a interkulturní komunikace KFU Fanuza Tarasová. Katedra školí bilingvní specialisty: „Naše katedra se zabývá výukou cizích jazyků, tatarština je druhým oborem – to je pro studenty velké plus. Faktem je, že cizí jazyk se dlouhodobě vyučuje pomocí komunikativních přístupů, proto studenty učíme metodám výuky tatarštiny jako cizího jazyka.“

Podle Tarasové dnešní studenti katedry absolvují praktický výcvik ve škole, kde vyučují tatarský i anglické jazyky: „Když učíte dva obory, stále používáte jeden přístup, v tomto případě komunikativní,“ informoval vedoucí katedry o profesních charakteristikách budoucích mladých učitelů. Jak však poznamenala, nedostatek vhodných učebnic to ztěžuje vzdělávací proces. Univerzita se tedy nemůže dočkat, až ministerstvo školství a vědy vydá, byť v pilotní verzi, učebnice komunikace: „Učíme děti mluvit a poslouchat jazyk, gramatiku a vše ostatní - o něco později. Protože hlavním cílem učení se jazyku je především komunikace.“

Mezitím autor nedávno vydané nové řady učebnic tatarštiny pro 1. - 9. ročník (konkrétně založené na komunikačních technologiích), vedoucí laboratoře „Komunikační technologie výuky rusky mluvících dětí tatarštině“ na Pedagogické univerzitě Naberezhnye Chelny Róza Khaidarová Jsem si jist, že žádná speciální výchova nepřinese výsledky, pokud učitel nebude správně motivován: „K výsledkům vzdělávání dětí je třeba přistupovat systematicky, samozřejmě s dobrou učebnicí a špatný učitel může pracovat. Ale hlavní je co metodická příprava učitelé?

Podle ní by hlavním kritériem pro certifikaci učitele tatarštiny mělo být jedno: pokud děti mluví tatarsky, získat kvalifikaci vedoucího učitele, pokud ne, jaký jste tedy odborník? „Pokud je například v továrně po dělníkovi požadováno, aby vyrobil osm dílů za směnu, ale on vyrobí pouze čtyři, pak za tyto čtyři díly dostane zaplaceno. Důležitý je výsledek – mluvení, a tolik let jsme měli výsledek nahrazení: děti se učily ne mluvení, ale tatarština! Ale musíme naučit řeč,“ je si jistá Khaidarová. Věří, že pokud národní vzdělávací systém projde významnými změnami, pak se dramaticky změní postoj rusky mluvící populace ke studiu tatarského jazyka: je nepravděpodobné, že by některý rodič byl proti tomu, aby jejich dítě ovládalo jeden z turkických jazyků. dobrou úroveň.

"MLUVIL JSEM S RUSY NA TOTO TÉMA: STĚŽOVALI NA KVALITU VZDĚLÁVÁNÍ, NIKOLI NA PRINCIP SAMÝ"

Experti BUSINESS Online podpořili myšlenku reformy navrženou Ministerstvem školství a vědy Republiky Tatarstán.

Rafael Khakimov- Místopředseda Akademie věd Republiky Tádžikistán:

Pravděpodobně nikdo nekritizoval náš vzdělávací systém víc než já. Ale mám svůj vlastní úhel pohledu. Za prvé, tato otázka má politický prvek, který nemůžeme podceňovat. Navíc jsme příkladem pro rozdílné země. A to nemluvím o Rusku, kde jsme většinou kritizováni. Máme blahobyt, Tataři a Rusové si rozumí a takových území není na světě tolik. Američané napsali knihu, ve které uvedli pět takových území. Model Tatarstánu proto studují samostatně. Nesmíme zapomínat, na jakém základě vznikla nová hospodářská politika, blahobyt a na čem dnes republika spočívá.

Slyšel jsem o projektu ministerstva školství a vědy, ale zatím jsem nebyl přizván mezi odborníky. Mimochodem, mluvil jsem s Rusy právě na toto téma: stěžovali si na kvalitu vzdělávání, a ne na samotný princip. S tím naprosto souhlasím: tyto tatarské učebnice jsou naprosto nestravitelné!

Rimzil Valejev- novinář, veřejná osoba:

Slyšel jsem něco o nových učebnicích, ale neznám podrobnosti, ačkoli jsem členem veřejné rady ministerstva školství pro provádění zákona o bilingvismu. Mám 9letého vnuka Timura, rozumí a mluví trochu tatarsky, ale je to tak těžké a neohrabané, jako by to byla čínština. A to vše kvůli nacpanosti a pokřiveným metodám. Potřebujeme lidi naučit mluvit, ne se učit nazpaměť a pravidla. V opačném případě vyvolává znechucení a nechuť učit se jazyk.

Kdyby Tataři mluvili svým jazykem jak doma, tak na ulici, pak by jazyk ovládali jeho okolí; Pokud tímto jazykem doma ani na ulici nikdo nemluví, není možné se ho naučit! Chci bilingvismus, snadný bilingvismus, to je možné, pokud existuje bilingvní jazykové prostředí. Nyní, pokud žijete v Kazani, měli byste toho využít, využít této příležitosti a naučit se jazyk. Například můj bilingvismus mi dává náskok, ale proč byste se měli o takovou výhodu připravit? Říká se, že tatarština je obtížná a že není potřeba, ale to vše je způsobeno nedostatkem porozumění výhodám mluvení dvěma jazyky. Na druhou stranu nechci, aby moje vnoučata trpěla při učení tatarštiny. A pak je třeba zaznamenat, jak dobře mluví tatarským jazykem. Ale došlo k tomu, že v Kazani pouze 5 procent Tatarů umí číst tatarský jazyk! Je nutné zajistit, aby existovala komunikace ve dvou jazycích alespoň na minimální úrovni, aby si obě strany rozuměly. A děti by se měly učit hrou.